• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

فرزندان حضرت یعقوب

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اففرزندان یعقوب (علیه‌السلام)، طبق نقل قرآن دوازده نفر بوده‌اند.یعقوب دارای ۱۲ فرزند (۱۱ پسر در عراق و بنیامین در کنعان به دنیا آمد)
[۱] محمدی، حسین، تکیه‌گاهان خسته دل، ص۵۹.
و آن هم پسر بود. فزوتیل، شمعون، لاوی، یهودا، ریالون، یشجر، بجماع، لی، احاد و اشر از مادری بنام (اِلیا) دختر خاله یعقوب بودند و یوسف و بنیامین از مادری به نام راحیل بودند.
[۲] دروگر، یوسف، خلاصه تاریخ انبیاء، ص۵۴.
[۳] موسوی گرمارودی، سیدعلی، داستان پیامبران، ص۹۴.
فرزندان یعقوب همگی تنومند و زیباروی بودند و اما یوسف زیباترین آنها بود، یکی از مخلوقات خداوند که خداوند نیمی از زیبایی‌های دنیا را در چهره او قرار داد، به همین خاطر از همان دوران کودکی مورد حسادت برادرانش قرار گرفت و یعقوب او را از تمامی فرزندانش بیشتر دوست می‌داشت.


موضوع دیگری که در قرآن کریم آمده وصیت یعقوب به پسران خود است که در وقت مرگ کرده و آن در سوره بقره آیات ۱۳۲ و ۱۳۳ آمده است؛

«ابراهیم پسران خود را وصیت کرد و یعقوب نیز به پسرانش وصیت کرده (گفت) ‌ای پسران من، خدا این دین را برای شما برگزید. نمیرید مگر آنکه مسلمان باشید. آیا شما کی و کجا بودید؟ هنگامیکه یعقوب را مرگ فرا رسید و به پسران خود گفت؛ بعد از من چه کسی را می‌پرستید؟ گفتند؛ خدای تو و خدای پدرانت ابراهیم و اسماعیل و اسحاق، خدای یگانه را می‌پرستیم و تسلیم فرمان او هستیم».
[۶] دروگر، یوسف، خلاصه تاریخ انبیاء، ص۵۳.در روایتی دیگر مورخین نوشته‌اند که یعقوب از چهار زن، دوازده فرزند پسر پیدا کرد که عبارتند از؛
۱ - روییل یا روبین ۲ - شمعون ۳ - لاوی ۴ - یهودا ۵ - بشجر یا یشاکر ۶ - ریالون یا زبولون که مادر این شش نفر «لیا» بود. ۷ - یوسف ۸ - بنیامین که مادر این دو نفر «راحیل» بود. ۹ - دان ۱۰ - تفتالی که این دو از کنیز راحیل به دنیا آمدند. ۱۱ - جاد ۱۲ - اشیر که این دو را زلفا کنیز لیا به دنیا آورد.
تمام فرزندان یعقوب (علیه‌السّلام) در شهر فدان آرام به دنیا آمدند به جز بنیامین که پس از آمدن یعقوب به فلسطین در آنجا متولّد شد.


۱. محمدی، حسین، تکیه‌گاهان خسته دل، ص۵۹.
۲. دروگر، یوسف، خلاصه تاریخ انبیاء، ص۵۴.
۳. موسوی گرمارودی، سیدعلی، داستان پیامبران، ص۹۴.
۴. ابن‌کثیر، اسماعیل بن عمر، البدایه و النهایه، ج۱، ص۳۷۴.    
۵. بقره/سوره۲، آیه۱۳۲-۱۳۳.    
۶. دروگر، یوسف، خلاصه تاریخ انبیاء، ص۵۳.پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه، برگرفته از مقاله «فرزندان یعقوب علیه السلام»، تاریخ بازیابی ۹۶/۶/۸.    


رده‌های این صفحه : حضرت یعقوب | داستان های قرآنی
جعبه ابزار