ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

فخرالمحققین محمد بن حسن حلی[ویرایش]

[ادامه]
محمد بن حسن بن یوسف بن مطهر حلی (۶۸۲-۷۷۱ق)، فرزند علامه حلی، با کنیه ابوطالب، ملقب به فخرالمحققین، فخرالدین و فخرالاسلام، از فقها و علمای بزرگ شیعه در قرن هشتم هجری قمری بود.
وی از خاندان حلی و از علمای بزرگ شهر حله بود. علوم معقول و منقول را نزد پدرش علامه حلی فرا گرفت، هچنین از عموی خود رضی‌الدین علی بن یوسف بن مطهر حلّی نیز بهره برده است.
وی در نوجوانی و بنا به نقل برخی قبل از ده سالگی به درجه اجتهاد رسیده است.
فخرالمحققین همیشه همراه پدر بود و ده سال در کشور ایران به درخواست سلطان محمّد خدابنده

 


مؤیدالدین ابن علقمی[ویرایش]

[ادامه]
اِبْن‌ِ عَلْقَمی‌، مؤیدالدین‌ محمد بن‌ محمد بن‌ علی‌ بن‌ ابی‌طالب‌ بن‌ علقمی‌ (۵۹۱ - ۶۵۶ ق‌/۱۱۹۵- ۱۲۵۸م‌)، سیاستمدار و وزیر شیعه مذهب مستنصر و مستعصم عباسی و آخرین‌ وزیر عباسیان‌ است. وی مدتی به سمت‌ ناظر تشریفات‌ دربار خلافت‌ منسوب گردید و بعد از مرگ ابن ناقد، به جای وی به مقام وزارت رسید.
مورخان اهل سنت ابن علقمی را به همکاری با هلاکو خان در تصرف بغداد متهم کرده و درباره او با نکوهش سخن گفته‌اند اما با وجود این او را وزیری‌ کاردان‌ و شایسته‌ و در مملکت‌داری‌ صاحب‌ بصیرت‌ و آگاهی دانسته‌اند.

 


راهپیمایی مردم در تایید دولت موقت به فرمان امام خمینی[ویرایش]

[ادامه]
راهپیمایی مردم در تایید دولت موقت به فرمان امام خمینی (۱۹ بهمن ۱۳۵۷ ش)، یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی سال ۱۳۵۷ و از مقدمات استقرار نظام جمهوری اسلامی بود که در حمایت از اولین اقدام شورای انقلاب و تشکیل دولت موقت بازرگان، به نشانه اعتراض و مقابله با دولت بختیار صورت گرفت.
به دنبال آغاز به کار دولت موقت، امام خمینی از مردم خواست از طریق تظاهرات آرام، نظر خود را درباره دولت موقت اعلام نمایند. پس از این درخواست، جامعه روحانیت مبارز، مردم را به یک راهپیمایی بزرگ و همگانی در روز ۱۹ بهمن ماه دعوت نمود.

 


جعبه ابزار