• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

حفظ (مفردات‌قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف
حِفْظ (به کسر حاء و سکون فاء)، از واژگان قرآن کریم به معنای نگهداری و مراقبت است. مشتق این واژه در قرآن به صورت حَفیظ (به فتح حاء)، به معنی مراقب آمده است.حِفْظ به معنای نگاهداری و مراقبت‌ است.


(اِنْ کُلُّ نَفْسٍ لَمَّا عَلَیْها حافِظٌ) «هیچ کس نیست مگر بر او نگهبانی هست.» حفیظ به معنی حافظ و مبالغه است‌. (اِنَّ رَبِّی عَلی‌ کُلِّ شَیْ‌ءٍ حَفِیظٌ) (پروردگارم حافظ و نگاهبان هر چيز است.) (لَهُ مُعَقِّباتٌ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ‌ یَحْفَظُونَهُ‌ مِنْ اَمْرِ اللَّهِ..) «برای انسان از پس و پیش تعقیب‌کنندگانی هست او را از امر خدا حفظ می‌کنند.» ظاهرا مراد از «امر اللَّه» تصادفات و بلاها است اگر از معقبات مراد ملائکه باشد قهرا به اعتبار جماعت است و تانیث لفظی است یعنی جماعت معقّبات در «تلو» گذشت که صفت ملائکه با الف و تا جمع بسته‌ نمی‌شود. با توجّه به آیه قبل که حاکی از علم و اطلاع خدا از اعمال بندگان است می‌شود گفت که این تعقیب‌کنندگان نویسندگان اعمال و در عین حال حافظ انسانند نظیر آیه‌: (وَاِنَّ عَلَیْکُمْ‌ لَحافِظِینَ‌ کِراماً کاتِبِینَ‌) (به يقين نگاهبانانى بر شما گمارده شده)
(وَهُوَ الْقاهِرُ فَوْقَ عِبادِهِ وَ یُرْسِلُ عَلَیْکُمْ‌ حَفَظَةً حَتَّی اِذا جاءَ اَحَدَکُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنا وَ هُمْ لا یُفَرِّطُونَ‌) (و اوست كه بر بندگان خود تسلّط كامل دارد؛ و مراقبانى بر شما مى‌گمارد؛ تا زمانى كه مرگ يكى از شما فرا رسد؛ در اين هنگام، فرستادگان ما جان او را مى‌گيرند؛ و آنها در نگاهدارى حساب عمر و اعمال بندگان، كوتاهى نمى‌كنند.) ممکن است مراد از «رُسُلُنا» همان‌ «حَفَظَةً» بوده باشند در این صورت با ملاحظه آیه‌ (وَاِنَّ عَلَیْکُمْ‌ لَحافِظِینَ‌...) که گذشت معنی چنین می‌شود که ملائکه هم حافظ و هم کاتب‌اند و هم آنها هستند که وقت رسیدن مرگ، انسان را قبض می‌کنند. و این منافی‌ (یَتَوَفَّاکُمْ مَلَکُ الْمَوْتِ‌) نیست زیرا خدا توفّی را هم به خود و هم به رسل و هم به ملک الموت نسبت داده است مثل خدا باغ را آبیاری کرد، من کردم، باغبان کرد.


۱. قرشی بنابی، علی‌اکبر، قاموس قرآن، ج۲، ص۱۵۵.    
۲. راغب اصفهانی، حسین بن محمد، المفردات فی غریب القرآن، ط دار القلم، ص۲۴۴.    
۳. ابن فارس، احمد، معجم مقائیس اللغة، ج۲، ص۸۷.    
۴. طریحی نجفی، فخرالدین، مجمع البحرین، ت الحسینی، ج۴، ص۲۸۵.    
۵. طارق/سوره۸۶، آیه۴.    
۶. ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج۷، ص۴۴۱.    
۷. زبیدی، مرتضی، تاج العروس من جواهر القاموس، ج۱۰، ص۴۶۶.    
۸. هود/سوره۱۱، آیه۵۷.    
۹. مکارم شیرازی، ناصر، ترجمه قرآن، ص۲۲۸.    
۱۰. رعد/سوره۱۳، آیه۱۱.    
۱۱. انفطار/سوره۸۲، آیه۱۰.    
۱۲. مکارم شیرازی، ناصر، ترجمه قرآن، ص۵۸۷.    
۱۳. انعام/سوره۶، آیه۶۱.    
۱۴. مکارم شیرازی، ناصر، ترجمه قرآن، ص۱۳۵.    قرشی بنابی، علی‌اکبر، قاموس قرآن، برگرفته از مقاله «حفظ»، ج۲، ص۱۵۵-۱۵۶.    


جعبه ابزار