• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

پاداش یعقوب (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افپاداش‌های الهی به حضرت یعقوب علیه‌السلام که در آیات قرآن بیان شده است عبارتند از:برخوردارى یعقوب علیه‌السلام از هدایت ويژه، به علّت احسان وى:
«ووهَبنا لَهُ اسحقَ ويَعقوبَ كُلًّا هَدَينا ونوحًا هَدَينا من قبل ومن ذرّيّته داوو د وسليمن وأيّوب ويوسف وموسى‌ وهرون وكَذلِكَ نَجزِى المُحسِنين• أولك الّذين هدى اللّه فبهدهم اقتده قل لّاأسلكم عليه أجرا إن هو إلّاذكرى‌ للعلمين؛ و اسحاق و يعقوب را به او (ابراهیم) بخشيديم و هر كدام را هدايت كرديم و نوح را (نيز) قبلا هدايت نموديم و از فرزندان او داود و سلیمان و ایوب و یوسف و موسی و هارون را (هدايت كرديم) و اينچنين نيكوكاران را پاداش مى‌دهيم.... آنها كسانى هستند كه خداوند هدايتشان كرده پس به هدايت آنان اقتدا كن (و) بگو در برابر اين (رسالت و تبلیغ) پاداشى از شما نمى‌طلبم. اين رسالت چيزى جز يك يادآورى براى جهانيان نيست (و آگاه ساختن و بيدار كردن وظيفه من است و در برابر انجام وظيفه مزد معنى ندارد).»


بهره‌مندى يعقوب علیه‌السلام، از پاداش اعمال و باورهاى خود:
۱. «ام كُنتُم شُهَداءَ اذ حَضَرَ يَعقوبَ المَوتُ اذ قالَ‌ لِبَنيهِ ما تَعبُدونَ مِن بَعدى قالوا نَعبُدُ الهَكَ والهَ ءاباكَ‌ ... ء تِلكَ امَّةٌ قَد خَلَت‌لَها ما كَسَبَت‌ ...؛ آيا شما به هنگامى كه مرگ يعقوب فرا رسيد حاضر بوديد؟ در آن هنگام كه به فرزندان خود گفت پس از من چه چيز را مى‌پرستيد؟ گفتند خداى تو و خداى پدرانت، ابراهيم و اسماعيل و اسحاق، خداوند يكتا و ما در برابر او تسليم هستيم. آنها امتى بودند كه درگذشتند، اعمال آنها مربوط به خودشان بود و اعمال شما نيز مربوط به خود شما است، و هيچگاه مسئول اعمال آنها نخواهيد بود.»
۲. «ام تَقولونَ انَّ ابرهيمَ واسمعيلَ واسحقَ ويَعقوبَ والاسباطَ كانوا هودًا اونَصرى‌ ... ء تِلكَ امَّةٌ قَدخَلَت لَها ما كَسَبَت ولَكُم ما كَسَبتُم‌ ..» يا مى‌گوئيد ابراهيم و اسماعيل و اسحاق و يعقوب و اسباط يهودى يا نصرانی بودند... (به هر حال) آنها امتى بودند كه درگذشتند، آنچه كردند براى خودشان است و آنچه هم شما كرده‌ايد براى خودتان است و مسئول اعمال آنها نيستيد.


برخوردارى يعقوب عليه‌السلام از نعمتهاى فراوان در بهشت:
«واذكُر عِبدَنا ابرهيمَ واسحقَ ويَعقوبَ‌ ... ء جَنتِ عَدنٍ مُفَتَّحَةً لَهُمُ الابوب ء مُتَّكِينَ فيها يَدعونَ فيها بِفكِهَةٍ كَثيرَةٍ وشَراب ء وعِندَهُم قصِرتُ الطَّرفِ اتراب؛ و به خاطر بياور بندگان ما ابراهيم و اسحاق و يعقوب را ... باغهاي جاويدان بهشتي كه درهايش به روي آنان گشوده است. و نزد آنان همسراني است كه تنها چشم به شوهرانشان دوخته‌ اند و همگي هم سن و سالند.»
مقصود از «متقین» يا خصوص انبيايى است كه در آيات‌قبل ذكر شده كه از جمله آنها يعقوب عليه‌السلام است و يا عموم تقواپيشگان است كه انبياى مذكور هم از جمله آنانند.


۱. انعام/سوره۶، آیه۸۴.    
۲. انعام/سوره۶، آیه۹۰.    
۳. بقره/سوره۲، آیه۱۳۳.    
۴. بقره/سوره۲، آیه۱۳۴.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱،ص۴۶۳.    
۶. بقره/سوره۲، آیه۱۴۰.    
۷. بقره/سوره۲، آیه۱۴۱.    
۸. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱،ص۴۷۳.    
۹. ص/سوره۳۸، آیه۴۵.    
۱۰. ص/سوره۳۸، آیات۵۰-۵۲.    مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۳۳، ص۲۳۱، برگرفته از مقاله «پاداش یعقوب علیه‌السلام».    


رده‌های این صفحه : ثواب | حضرت یعقوب | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار