• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

مهدی موعود (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمهدی موعود (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) کتابی مفصل در مهدویت است.
این کتاب، ترجمۀ جلد سیزدهم بحار الانوار است که به قلم مرحوم استاد علی دوانی به فارسی برگردان شده است. این اثر، حاوی گزارش تفصیلی با محتوای تاریخی - حدیثی در زندگانی حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است.ترجمۀ فارسی کتاب، با مقدمه و پاورقی‌های مبسوط مترجم همراه است. مقدمه و اضافات مترجم، با افزودن قصاید و قطعاتی چند از آثار ادب فارسی، نگارش یافته است.
مترجم، در جای‌جای کتاب، در ردّ شبهات فرقۀ بهائیه و بابیه، نهایت تلاش خویش را به کار برده است.عنوان‌های مهم کتاب، از این قرار است:

۳.۱ - عناوین مقدمه‌های کتاب


شرح کامل زندگانی علامۀ مجلسی و آثار و آرای او؛ مواضع شرق‌شناسان انگلیسی و صوفیه دربارۀ علامۀ مجلسی؛ فرقه‌های صوفیۀ شیعه و سنی؛ نکوهش صوفیه توسط دانشمندان بزرگ شیعه؛ مهدویت در اسلام و دیگر ملل و ادیان؛ بهایی‌گری و منشأ پیدایش آن و کتاب‌های این فرقه.

۳.۲ - متن کتاب


تاریخ ولادت؛ نام و کنیۀ امام مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)؛ آیاتی که در روایات اهل بیت (علیهم‌السلام) به حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) و ظهور آن حضرت تأویل شده است؛ روایاتی که از طریق شیعه و سنی از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و امامان معصوم (علیهم‌السلام) درباره حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) نقل شده است، همچنین اخباری که به وسیلۀ کاهنان ذکر شده است؛ طرح بسیاری از مسایل کلامی به صورت پرسش و پاسخ؛ ارائه نظریات برخی دانشمندان بزرگ در موضوع مهدویت؛ مقایسۀ شباهت‌های آن حضرت با پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و دیگر پیامبران الهی (علیهم‌السلام)؛ اخبار معمّرین (آنان که عمری طولانی داشته‌اند) و بررسی غیبت طولانی آن حضرت؛ کرامات آن حضرت؛ نواب خاص آن حضرت؛ مدعیان دروغین نیابت؛ تشرف‌یافتگان محضر آن بزرگوار؛ انتظار فرج؛ نشانه‌های ظهور؛ شیوۀ حکومت‌داری حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)؛ رویدادهای زمان آن حضرت؛ رجعت؛ جانشینان حضرت و سرانجام وقایع پس از آن حضرت و پایان تاریخ...
فقط برخی از موضوعات مورد بحث این اثر ارزشمند است.

۳.۳ - پاورقی‌ها


شامل ده‌ها موضوع متنوع تاریخی، کلامی، حدیثی، ملاحم، اشعار و مدایح است.
این کتاب امروزه میان عموم علاقه‌مندان به مباحث مهدویت یکی از منابع مهم مهدویت به شمار می‌آید.فرهنگ‌نامه مهدویت، سلیمیان، خدامراد، ص۴۳۲، برگرفته از مقاله «مهدی موعود (کتاب)».    جعبه ابزار