• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

قبور ائمه بقیع

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افقبور چهار امام(امام مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق) در بقیع قرار دارد.بزرگ ترین بقعه موجود در بقیع، بقعه عباس و چهار امام(علیهم السلام) بود که در کنار آن، قبر فاطمه زهرا یا فاطمه بنت اسد نیز قرار دارد.


این قبور از همان آغاز مورد توجه بود، اما روشن نیست که از چه زمانی برای آنها بقعه ساختند.


مسعودی، مورخ معروف، در کتابش (مُرُوج الذهب) نوشته است که وی سنگی را روی قبور آنان دیده است که این عبارت روی آن حک شده بود:
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم، اَلْحَمْدُ للهِِ مُبِید الأُمَم وَ مُحْیِی الرمَم، هذا قَبْر فاطِمَة بِنْت رَسُولِ اللهِ صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ سَیِّدَة نِساءِ الْعالَمِین وَ قَبْرُ الْحَسَن بن عَلِیّ بْن اَبِی طالِب وَ عَلِیّ بن الْحُسَینُ بْن عَلِیّ وَ مُحَمَّد بْن عَلِیّ وَ جَعْفَر بْن مُحَمَّد رَضِی اللهُ عَنْهُمْ أَجْمَعِین.
[۱] مروج الذهب، ج۴، ص ۱۳۲-۱۳۳، ش۲۳۷۷، (تصحیح شارل پلا، بیروت، ۱۹۷۳)

در این نقل اشاره به وجود بقعه نشده است، اما به هر روی، نشان می دهد که این محل در قرن چهارم، کاملا آشکاربوده و مورد توجه زیارت کنندگانی مانند مسعودی که شیعه مذهب بود، قرار گرفته است.


ابن نجار (م ۶۴۳) از قبّه عالیه که روی مزار ائمه بوده، یاد می کند و می نویسد: این قبّه دو در دارد که یکی از آنها هر روز برای زیارت باز می شود.
[۲] اخبار مدینة الرسول، ص۱۵۳.

به نوشته محمدبن احمد مَطَری (م ۷۴۱) قبّه ای که در زمان وی بر روی مزار ائمه بوده و از آن با تعبیر قبّةٌ عالیه که توسط ناصر عباسی (خلافت از ۵۷۵ تا۶۲۲) بنا شده، یاد گردیده است.
[۳] التعریف، ص۴۳.۱. مروج الذهب، ج۴، ص ۱۳۲-۱۳۳، ش۲۳۷۷، (تصحیح شارل پلا، بیروت، ۱۹۷۳)
۲. اخبار مدینة الرسول، ص۱۵۳.
۳. التعریف، ص۴۳.آثار اسلامی مکّه و مدینه، ص۳۳۴-۳۳۵، رسول جعفریان.    


رده‌های این صفحه : اماکن | بقیع | تاریخ اسلام | مدینه
جعبه ابزار