• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

راغب مصطفی غلوش

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاز جمله استادان خوش‏الحان بوستان قرآن کریم ، شیخ «راغب مصطفی غلوش‏» است که مشتاقان قرائت این کتاب مقدس ، لحن او را سرمشق خود قرار می‏دهند.


۱ - بیوگرافی استاد غلوش

[ویرایش]

استاد غلوش در سال ۱۳۱۷ هجری شمسی در روستای «برما» واقع در استان غربی کشور مصر - طنطا به دنیا آمد. وی همانند دیگر استادان این کلام مقدس، متعلق به خانواده‏ای بود که همگی از قاریان ممتاز کشور مصر بوده‏اند. پدرش او را در طفولیت‏برای تعلیم و حفظ قرآن کریم به شیخ « عبدالغنی الشرقاوی‌ » سپرد. او سپس به نزد شیخ « ابراهیم الطبهیلی‌ » روی آورد و در سنین نوجوانی کل قرآن را حفظ کرد. آنگاه برای تکمیل دوره قرائت، به موسسه الاحمدی طنطا رفته از محضر استاد شیخ « ابراهیم سلام » کسب فیض کرد. از سن شانزده سالگی، در محافل مختلف به تلاوت قرآن مشغول بود و در سن ۲۴ سالگی، رسما قرائت قرآن کریم را در رادیو و تلویزیون مصر آغاز کرد - شاید بتوان گفت این سن در میان قاریان کشور مصر کمترین سن است - بعد از این تاریخ بنا به دعوتهای مکرر مردم در تمامی شهرهای مصر به تلاوت قرآن پرداخت.

۲ - فعالیتهای استاد

[ویرایش]

امروزه استاد غلوش‌ به‌طور مستمر، در مساجد متعددی به تلاوت قرآن می‏پردازد که از آن جمله مسجد ابراهیم الدسوقی، مسجد اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، مسجد سیده زینب علیها السلام و مسجد امام الشافعی است.

۳ - استاد غلوش از دیدگاه قراء ممتاز مصر

[ویرایش]

استاد در همه حال حق تلاوت را رعایت می‏کند. به همین دلیل جمیع قراء ممتاز مصر، قرائت او را در سطحی بسیار بالا و صوتش را لطفی از جانب پروردگار متعال می‏دانند.

۴ - سبک استاد در قرائت

[ویرایش]

در رابطه با سبک استاد غلوش، باید گفت که ایشان تا مدت‌هایی مقلد استاد مصطفی اسماعیل بوده است; تا آن‌جا که شاید بسختی بتوان صوت آن دو را از یکدیگر تمیز داد.
اما پس از ورود به صدا و سیما، بنا بر سفارش بسیاری از بزرگان، سبکی خاص برای خود در پیش گرفت; گرچه هنوز از تلاوتهای او بوی قرائت مصطفی اسماعیل برمی‏خیزد و بر مشام جان می‏نشیند.

۵ - ارتباط استاد با قاریان واساتید قرآن

[ویرایش]

از جمله قاریان و استادانی که شیخ غلوش با آن‌هایی در ارتباط بود، می‏توان به « طبلاوی ‏»، « حصان ‏»، « شعیشع ‏»، « شبیب ‏» و « بسیونی ‏» اشاره کرد.

۶ - سفرهای استاد به کشور های مختلف

[ویرایش]

در زمینه سفرهای استاد غلوش باید گفت که ایشان به بسیاری از کشورهای دنیا، از جمله کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی سفر کرده و با اساتیدی چون « خلیل‌الحصری‌ »، «مصطفی‌اسماعیل‏»، « منشاوی ‏»، « نصیرالدین طوبار » و «بسیونی‏» همراه بوده است.

۷ - خاطه استاد از سفر با شیخ طوبار

[ویرایش]

ایشان در نقل خاطرات خود از سفر با شیخ طوبار می‏گوید: در مسافرتی که با مرحوم «طوبار» در ماه ربیع‌الاول به برخی از کشورهای اروپایی داشتیم، در فرانسه و لندن و سپس در آمریکا  و کانادا به تلاوت قرآن پرداختیم. در این مجالس و محافل تعدادی از شنوندگان مسیحی بودند که پس از استماع تلاوت قرآن، ۲۵ نفر از آنان مسلمان شدند. این عده با رئیس مرکز اسلامی، «محمد رئوف‏» تماس گرفته، اظهار داشتند که با شنیدن تلاوت قرآن، مسلمان شده‏اند.

۸ - خاطرات استاد راغب مصطفی غلوش ازسفر به ایران

[ویرایش]

استاد راغب مصطفی غلوش از خاطرات سفر خود به ایران می‏گوید: «بواقع تا کنون چنین صحنه‏ای را از احساس و هیجان  مردم ندیده بودم. حقیقتا صحنه مبارکی بود; در حالی که انظار و قلوب مردم متوجه قرآن بود، نشسته بودند و گوش می‏کردند.... همه آن‌ها شیوه‏های خواندن قرآن را می‏دانند و این از فضل خداست. من آینده خوبی را برای قاریان ایرانی پیش‏بینی می‏کنم، چون آن‌ها از لحاظ لحن و تجوید بسیار دقیق و موفق هستند.»

۹ - تلاوتهای بیادماندنی استاد

[ویرایش]

استاد غلوش، آثار بسیاری از تلاوت تحقیق را به جامعه مسلمین تقدیم کرده‏است; از جمله تلاوت سوره‏های: رحمن، حاقه، احزاب، نساء، زخرف و ابراهیم .

۱۰ - فهرست منابع

[ویرایش]

۱. آشنایی با مشاهیر قرائت قرآن، به کوشش جلال ذکائی.
۲. زندگی استاد راغب مصطفی غلوش، از صوت القرآن الکریم (خزانة القرآن).
.۳ ویژه نامه دومین دوره مسابقات بین‏المللی حفظ و قرائت قرآن کریم، ۳۰ مهر ۱۳۷۳.

۱۱ - منبع

[ویرایش]
دانشنامه موضوعی قرآن«راغب مصطفی غلوش »    


رده‌های این صفحه : تراجم | قاریان بین المللی
جعبه ابزار