• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

خورشید مغرب (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاین عنوان کتابی است دربارۀ حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ا‌لشریف) با عنوان فرعی «غیبت، انتظار و تکلیف» نوشتۀ محمد رضا حکیمی.


۱ - شناخت مولف

[ویرایش]

استاد محمد رضا حکیمی، سال ۱۳۱۴ ش، در مشهد مقدس در خانواده‌ای اهل دین و معرفت زاده شد. حدود دوازده سالگی به مدرسه نواب، یکی از مهم‌ترین مدرسه‌های حوزه علمیه مشهد در آن روزگار وارد شد و سال‌ها از محضر دانشمندان برجسته بهره‌های علمی و معنوی وافری برد. استاد حکیمی بعدها بیشتر به پژوهش و نگارش پرداخت و ده‌ها جلد اثر ارزشمند، پدید آورد.) از دانشمندان اسلامی در عصر حاضر است. نگارنده کوشیده تا مسالۀ مهدویت را از زوایای علمی، عقلی، تاریخی، روایی، قرآنی و ملل و نحل مورد بحث و بررسی قرار دهد.

۲ - وضعیت چاپ

[ویرایش]

خورشید مغرب، نخستین بار در ۵۱ صفحه در سال ۱۳۴۹ ش، از سوی انتشارات غدیر در تهران به چاپ رسید. در سال ۱۳۶۰ مباحث و نکات دیگری بر آن افزوده شده و در همان قطع به همت دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ شد.
نگارنده در سال ۱۳۶۲، آن را در قطع وزیری، با ۳۹۰ صفحه به شکل کنونی درآورد و از آن زمان تا کنون بارها چاپ و منتشر شده است.

۳ - محتوای کتاب

[ویرایش]

خورشید مغرب، چهارده فصل (به عدد معصومین (علیهم‌السلام) و یک یادآوری مهم دارد:
میلاد، شمایل و سیرت، غیبت، در کتاب‌های پشینیان، در کتاب‌های مسلمین، در «قرآن کریم»، در «سوره قدر»، در علوم عقلی، در علوم تجربی، در فلسفه تربیتی و سیاسی، عینیت مقاومت نه عینیت تسلیم ، انتظار و در طلب خورشید عنوان فصل‌های کتاب است.
وی در بخشی از کتاب چنین نوشته است: «یکی از ابعاد عظیم تکلیف حساس و بزرگ، در روزگاران غیبت و انتظار، حفظ دین، نگهبانی مرزهای عقیدتی، و حراست از باروهای باورهای مقدس است. جامعۀ منتظر، نباید دربارۀ این امر عظیم سستی روا بدارد.
لازم است فروغ ایمان و نور یقین و پرتو عقیده به حق و تشعشع اعتقادات راستین، همواره در دل و جان مردم محفوظ باشد و پیوسته ژرف تر و ژرف تر شود و بارورتر و بارورتر گردد. لازم است جان و دل نوباوگان، نوجوانان و جوانان، هردم در برابر تابش اعتقادات حقه قرار گیرد و از این تابش و تجلی آکنده گردد. ایمان، جزء وجود آنان و مایه تقوم هویت اصلی آنان باشد؛ تا کم کم، حق و فداکاری در راه اعتلای حق، چون خون، همۀ وجود آنان را گرم کند و چون روح، جوهر حیات آنان باشد»
[۱] . محمد رضا حکیمی، خورشید مغرب، ص۲۷۶.


۴ - نام گذاری کتاب

[ویرایش]

گفتنی است نام کتاب از روایاتی گرفته شده که طلوع خورشید از مغرب را از حوادث مهمی دانسته است که در آستانۀ قیامت رخ خواهد داد.
شیخ مفید دربارۀ چگونگی این اتفاق نوشته است: «خورشید هنگام ظهر در آسمان می‌ایستد و ساعتی تا به هنگام عصر پیدا نباشد؛ آن گاه از مغرب آشکار گردد.» البته تطبیق آن بر ظهور حضرت مهدی (علیه‌السّلام) نادرست است.
این کتاب در این اواخر برای بهره مندی نوجوانان و جوانان به صورت خلاصه نیز، بازنگاری شده است.

۵ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. . محمد رضا حکیمی، خورشید مغرب، ص۲۷۶.
۲. شیخ طوسی، کتاب الغیبة، ص۴۳۶، ح ۴۲۶.     .
۳. شیخ مفید، الارشاد، ج۲، ص۳۶۸.    


۶ - منبع

[ویرایش]

فرهنگ‌نامه مهدویت، سلیمیان، خدامراد، ص۲۲۰-۲۲۱، برگرفته از مقاله «خورشید مغرب».    


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب مهدویت
جعبه ابزار