• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

از فرات تا فرات‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اففرات تا فرات، مجموعه مقالات و تحلیل‌هایی است که توسط محققان حوزوی در همایشی که توسط مرکز تخصصی مهدویت برگزار گردیده، نوشته شده است.مجموعه حاضر (دو مجلد)، در پاسخ به اقبال چشم گیر مخاطبان به کتب و مقالات پیشین بنیاد حضرت مهدی موعود عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف طبع و منتشر شده است.
مقالات مربوط به فراخوان مرکز تخصصی مهدویت در ۱۳۸۵ می‌باشد.


میان عاشورا و انتظار پیوندی ناگسستنی است. ارتباط عاشورا و مهدویت و انتظار و تاثیر فرهنگی این دو ایده بنیادین شیعی در ایجاد تحولات ساختاری و اساس فکر بشری دیر زمانی است که افکار اندیشمندان و بزرگان را به خود مشغول داشته است. به همین جهت در این دو مجلد طی بیست مقاله به تشریح این پیوند و ارتباط از مناظر و ابعاد مختلف پرداخته شده است.


مجلد اول با مقاله آیة الله رضا استادی که به بازخوانی بررسی گونه‌های برخورد با نهضت عاشورا و انتظار می‌پردازد، آغاز می‌شود. ایشان معتقدند، دو گونه می‌توان با مساله پاس داشت عاشورا برخورد نمود: یکی عزاداری کردن و لعن و نفرین بر ظالمان فرستادن. این روش، اگر چه خوب و ارزشمند است؛ ولی روش کامل و درستی به شمار نمی‌آید، بلکه زمانی این عزاداری و زنده داشت، می‌تواند تاثیرگذار باشد که بتواند خط فکری صحیح را زنده نگه دارد و بستری را برای تحقق وعده الهی که همانا تحقق حکومت جهانی مهدوی است، فراهم آورد. در ادامه مقالات این مجلد از زوایای مختلف، به سلوک عاشورای نهضت حسینی و تا خیمه مهدی، عاشورا و انتظار در یک نگاه، نکاتی پیرامون عاشورا و انتظار، راه سبز و سرخ، عزت در آینه عاشورا و انتظار، یاران حسینی، منتظران مهدوی، یاران امام حسین علیه‌السّلام ، الگوی یاران امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و جایگاه عناصر مکتبی در دو نهضت عاشورا و انتظار بحث شده است.
مجلد دوم با مقاله آیت‌الله حائر شیرازی آغاز می‌شود. عاشورا و انتظار بر مبنای فطرت الهی بشر تحقق یافته و اهداف این دو قیام برای شکوفا ساختن استعدادهای فطری انسان‌هاست. در ادامه مقالات این مجلد از زوایای مختلف پیرامون اهداف انقلاب حسینی و مهدوی، حق و باطل ، درس‌های عاشورا و انتظار، نقش زن در این دو قیام و بررسی سندی زیارت ناحیه مقدسه و پیوند شخصیتی امام حسین علیه‌السّلام و حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف بحث شده است.


در پایان هر مجلد پرسش‌هایی از هر کدام مقالات آمده که این روش در تمرکز هر چه بیشتر خواننده و درگیر نمودن او با مطالب بسیار موثر می‌باشد.
در آغاز هر مجلد فهرست مقالات همراه با نویسندگان آن‌ها درج شده است.


نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب مهدویت
جعبه ابزار