• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

مَرْصُوص (لغات‌قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف

مَرْصُوص:(بُنْيانٌ مَرْصُوصٌ)
«مَرْصُوص» از مادّه‌ «رصاص» به معناى‌ «سرب» است، و از آن‌جا كه گاه براى استحكام و يكپارچگى بناها، سرب را آب مى‌كردند و در لابلاى قطعات آن مى‌ريختند، به طورى كه فوق العاده محكم و يكپارچه مى‌شد، به هر بناى محكمى‌ «مَرْصُوص» اطلاق مى‌شود.(إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُم بُنيَانٌ مَّرْصُوصٌ) (خداوند كسانى را دوست مى‌دارد كه در يک صف در راه او پيكار مى‌كنند گويى بنايى آهنين‌اند.)
علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می‌فرماید: كلمه بنيان به معناى بناء، و كلمه مرصوص به معناى ساختمانى است كه با رصاص‌ محكم كارى شده، به طورى كه در مقابل عوامل انهدام، مقاوم باشد. اين آیه شریفه جنبه تعليل را دارد- البته با دلالت التزامى- و توبيخ قبلى را تعليل مى‌كند. به اين بيان كه وقتى خداى تعالى از مقاتلان آن كسانى را دوست مى‌دارد كه چون كوه ايستادگى كنند، قهرا از مقاتلاتى كه وعده پايدارى مى‌دهند، ولى پايدارى نمى‌كنند و پا به فرار مى‌گذارند، خشمگين خواهد بود. (دیدگاه شیخ طبرسی در مجمع البیان: )


۱. صف/سوره۶۱، آیه۴.    
۲. راغب اصفهانی، حسین، المفردات فی غریب القرآن، ص۳۵۵.    
۳. طریحی نجفی، فخرالدین، مجمع البحرین، ج۴، ص۱۷۲.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۴، ص۷۶.    
۵. صف/سوره۶۱، آیه۴.    
۶. مکارم شیرازی، ناصر، ترجمه قرآن‌، ص۵۵۱.    
۷. طباطبایی، سید محمدحسین، تفسیر المیزان، ترجمه محمدباقر موسوی، ج۱۹، ص۴۲۲.    
۸. طباطبایی، سید محمدحسین، تفسیر المیزان، ج۱۹، ص۲۴۹.    
۹. طبرسی، فضل بن حسن، تفسیر مجمع البیان، ترجمه محمد بیستونی، ج۲۴، ص۳۹۴.    
۱۰. طبرسی، فضل بن حسن، تفسیر مجمع البیان، ج۹، ص۴۱۸.    مکارم شیرازی، ناصر، لغات در تفسیر نمونه‌، بر گرفته از مقاله «مَرْصُوص»، ص۵۲۰.    


رده‌های این صفحه : لغات سوره صف | لغات قرآن
جعبه ابزار