• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

آیه امتحان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افآیه امتحان به آیه ۱۰ سوره ممتحنه ، درباره آزمایش زنان مهاجر اطلاق می‌شود.


۱ - تعریف

[ویرایش]

به آیه ۱۰ سوره ممتحنه "آیه امتحان" می‌گویند: (یا ایها الذین آمنوا اذا جاءکم المؤمنات مهاجرات فامتحنوهن الله اعلم بایمانهن فان علمتموهن مؤمنات فلا ترجعوهن الی الکفار …)؛ "‌ای کسانی که ایمان آورده‌اید چون زنان با ایمان مهاجر نزد شما آیند آنان را بیازمایید خدا به ایمان آنان داناتر است پس اگر آنان را با ایمان تشخیص دادید دیگر ایشان را به سوی کافران بازنگردانید ".

۲ - منظور از امتحان

[ویرایش]

پس از هجرت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم به مدینه و گسترش اسلام ، زنان مکی به قصد پذیرش اسلام به مدینه مهاجرت می‌کردند. گاهی نیز مردان آن‌ها برای بازگرداندن زنانشان به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم شکایت می‌کردند؛ لذا پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم طبق آیه فوق دستور یافت زنان مهاجر را بیازماید.
ابن عباس می‌گوید: امتحانشان این بود که باید سوگند یاد می‌کردند که هجرت آن‌ها به دلیل کینه شوهر یا علاقه به سرزمین جدید یا هدف دنیوی نبوده، بلکه تنها به خاطر اسلام بوده است.
شاید هم منظور، امتحان بیعت بود که زنان مهاجر می‌بایست با پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم بیعت می‌کردند که راه شرک نپویند و گرد سرقت و اعمال منافی عفت و کشتن فرزندان و مانند آن نروند و سر تا پا تسلیم فرمان خدا و رسولش باشند.
[۳] منصور، عبدالحمید یوسف، نیل الخیرات فی القراءات العشرة، ج۱۹، ص۲۴۰.


۳ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. ممتحنه/سوره۶۰، آیه۱۰.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۴، ص۳۵.    
۳. منصور، عبدالحمید یوسف، نیل الخیرات فی القراءات العشرة، ج۱۹، ص۲۴۰.
۴. سیوطی، عبد الرحمان بن ابی بکر، الاتقان فی علوم القرآن، ج۱، ص۸۰.    


۴ - منبع

[ویرایش]

فرهنگ‌نامه علوم قرآنی، برگرفته از مقاله «آیه امتحان».    


رده‌های این صفحه : اسامی آیات و سور | قرآن شناسی
جعبه ابزار