• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

ملائکه و خلقت آدم (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر آیات قرآن واکنش ملائکه هنگام خلقت آدم علیه‌السلام بیان شده است.اعتراض ملائکه به خلق آدم علیه‌السلام از سوى خدا:
«وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء ...؛هنگامي كه پروردگار تو به فرشتگان گفت: من در روي زمین جانشين و حاكمي قرار خواهم داد. فرشتگان گفتند (پروردگاراآيا كسي را در زمين قرار ميدهي كه فساد و خونريزي كند؟ ....»


امام خمینی در بیان برتری آدم بر ملائکه و معنای تعلیم آدم، معتقد است که ملائکه مظهر اسم خدا هستند؛ یعنی برخی ملائکه مظهر اسم علیم و برخی مظهر اسم قدیر هستند لکن آدم مظهر تمام اسمای الهی و فوق تمام ملائکه بلکه فوق تمام موجودات عالم است و همین امر سبب شد که ملائکه بر آدم سجده کنند و هنگامی که ملائکه اعتراض کردند که تسبیح و تقدیس ذات حق می‌کنیم، حق‌تعالی فرمود (اِنِّی اَعْلَمُ ما لا تَعْلَمُونَ) بنابراین ملائکه مظهریت محدودی دارند ولی آدم مظهر همه اسماء الهی است.
امام خمینی ملاک فضیلت خلاف آدم را تعلیم آدم به اسماء الهی می‌داند و معتقد است این علم آدم، علم استدلالی و مفهومی نیست؛ بلکه علم به حقایق اسماء الهی بود.
بنابراین در قضیه مزیت آدم و برتری او بر ملائکه، تعلیم اسماء الهی مطرح بود چنان‌که قرآن می‌فرماید (عَلَّمَ آدَمَ الاَسْمَاء کُلَّهَا) و مرتبه عالی تعلیم اسما تحقق به مقام اسم الله است چنان‌که مرتبه عالیه از احصاء اسماء که در روایات بیان شده «اِنَّ لِلَّهِ تِسْعَةً وَتِسْعِینَ اسْمًا مِائَةً اِلاَّ وَاحِدًا، مَنْ اَحْصَاهَا دَخَلَ الْجَنَّةَ» و تحقق به حقیقت آنهاست که انسان را به جنت اسمائی نائل می‌کند.
امام خمینی در بیان سجده ملائکه بر آدم معتقد است بزرگ‌ترین مظاهر تواضع و بالاترین مراسم خضوع سجده است و قرآن مکرر سجده ملائکه را بر آدم بیان کرده است.
[۹] خمینی، روح‌الله، کشف الاسرار، ص۲۴، تهران، بی‌تا.۱. بقره/سوره۲، آیه۳۰.    
۲. بقره/سوره۲، آیه۳۱.    
۳. خمینی، روح‌الله، تقریرات فلسفه امام خمینی، ج۳، ص۴۷، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ۱۳۸۵.    
۴. خمینی، روح‌الله، صحیفه امام، ج۷، ص۴۲۸، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ۱۳۸۹.    
۵. خمینی، روح‌الله، صحیفه امام، ج۱۹، ص۱۳۲، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ۱۳۸۹.    
۶. خمینی، روح‌الله، شرح حدیث جنود عقل و جهل، ص۲۶۳، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ۱۳۸۲.    
۷. بقره/سوره۲، آیه۳۰.    
۸. خمینی، روح‌الله، آداب الصلاة، ص۲۰۶-۲۰۷، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ۱۳۸۸.    
۹. خمینی، روح‌الله، کشف الاسرار، ص۲۴، تهران، بی‌تا.مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۱۹۸، برگرفته از مقاله «ملائکه و خلقت آدم علیه‌السلام».    
دانشنامه امام خمینی    ، تهران، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی    ، ۱۴۰۰ شمسی.


جعبه ابزار