• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

صحیفه مهدیه‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاثر عربی سید مرتضی مجتهدی سیستانی، مجموعه‌ای است از نمازها، دعاها و زیارات‌هایی که از ناحیه مقدسه امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ، به دست رسیده و یا در مورد ایشان نقل شده است.انگیزه تالیف، آشنایی با یکی از وظایف غیبت یعنی دعا برای تعجیل در ظهور امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف می‌باشد.


کتاب با مقدمه مؤلف آغاز شده و مطالب در دوازده بخش و یک خاتمه فقط به ذکر و ترجمه ادعیه و زیارات پرداخته است؛ بدون این که در مورد آن‌ها توضیح و تفسیری ارائه شده باشد.
عبارت دعاها با خط زیبای نسخ نوشته شده و ترجمه آن‌ها در زیر هر سطر آمده است.


مقدمه به تفصیل، از دعا و آداب آن و مکان‌های مقدس و منسوب به امام زمان علیه‌السّلام و نیز دعا برای فرج آن حضرت سخن گفته است.
در بخش اول، تعدادی از نمازهای حضرت مهدی علیه‌السّلام؛ مانند نماز مسجد مقدس جمکران، نماز در مقام آن حضرت در حله و نعمانیه، استغاثه به امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ، اهداء نماز به امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و نماز شب نیمه شعبان ذکر شده است.
دوم، دعاهای وارده در قنوت از امامان معصوم علیه‌السّلام را یادآوری کرده است؛ از جمله دعا برای برطرف شدن ظلم و ستم از جهان و دعا برای ظهور.
عناوین بخش‌های دیگر کتاب را دعاهای بعد از نمازها، ایام هفته، دعاهای هر ماه، دعاهایی که مخصوص روز معینی از هفته نیست، توسل به حضرت بقیه الله، کیفیت نوشتن عریضه‌ها، استخاره‌ها، دعاهایی که حضرت از پدران بزرگوار خود نقل کرده است، زیارت‌ها، زیارات نواب امام عصر و بعضی از دعاهایی که اصحاب آن حضرت نقل کرده‌اند، تشکیل میدهد.
در خاتمه، با برخی از عبادات مورد توجه حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ؛ مانند زیارت عاشورا، دعای علقمه، نماز شب، زیارت وارث، جامعه کبیره، امین الله و فضیلت برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم.


فهرست مطالب در ابتدا و فهرست منابع و مصادر در انتهای کتاب آمده است. پاورقی‌ها به ذکر منابع پرداخته است.
[۱] «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، ج۱، ص۱۲۱.۱. «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، ج۱، ص۱۲۱.نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار