• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

شعیب (مفردات‌قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمقالات مرتبط: حضرت شعیب.

شُعَیب (به ضم شین و فتح عین) یکی از پیامبران نامداری است که نامش یازده مرتبه در قرآن کریم به کار رفته است. آن حضرت دخترش را به حضرت موسی (علیه‌السلام) تزویج کرد. نام ایشان در سوره‌های عنکبوت، هود، اعراف و شعراء و همچنین در تورات ذکر شده است.حضرت شعیب یکی از پیامبران نامی که اسم مبارکش یازده بار در قرآن‌ مجید آمده است. او به مردم مدین مبعوث شده بود. (وَ اِلی‌ مَدْیَنَ اَخاهُمْ‌ شُعَیْباً) پس از تبلیغات طاقت‌فرسا عده‌ای به شعیب ایمان آوردند و دیگران او را تکذیب کردند، سرانجام او و مؤمنان از عذاب نجات یافته و دیگران به سخط خدا گرفتار گردیدند. (وَ لَمَّا جاءَ اَمْرُنا نَجَّیْنا شُعَیْباً وَ الَّذِینَ آمَنُوا مَعَهُ بِرَحْمَةٍ مِنَّا وَ اَخَذَتِ الَّذِینَ ظَلَمُوا الصَّیْحَةُ فَاَصْبَحُوا فِی دِیارِهِمْ جاثِمِینَ)
در این آیه هست که آنها را صیحه گرفت در سوره عنکبوت هست‌ (فَاَخَذَتْهُمُ الرَّجْفَةُ) و در جای دیگر آمده‌ است. (فَاَخَذَهُمْ عَذابُ یَوْمِ الظُّلَّةِ...) از مجموع این سه آیه به دست می‌آید: ابر عذاب در آسمان ظاهر شده سپس رعد و برقی مهیب بر خاسته به‌طوری‌ که از شدّت صدای رعد همه به لرزه افتاده و بی‌جان شده‌اند و شاید صاعقه هم آنها را گرفته است.


حضرت شعیب (علیه‌السلام) همان است که دختر خویش را به حضرت موسی (علیه‌السلام) تزویج کرد، چنانکه مشروحا در سوره قصص آمده است. گرچه در آن سوره نام شعیب ذکر نشده، ولی مسلّم گرفته‌اند که مراد از «شیخ کبیر» شعیب است و موسی از مصر به مدین آمده بود که فرموده‌ است (وَ لَمَّا وَرَدَ ماءَ مَدْیَنَ وَجَدَ عَلَیْهِ اُمَّةً مِنَ النَّاسِ یَسْقُونَ) و گفتیم که آن حضرت به اهل مدین مبعوث شده بود.


نام مبارک شعیب در قرآن به این قرار است: سوره اعراف آیات ۸۵، ۸۸، ۹۰، ۹۱ و ۹۲. سوره هود آیات ۸۴، ۸۷، ۹۱، ۹۴. سوره شعراء آیه ۱۷۷. سوره عنکبوت آیه ۳۶.


نام این پیامبر بزرگ در تورات فعلی رعوئیل است که دختر خویش را به موسی داد.
[۱۸] تورات، سفر خروج باب دوّم بند ۱۸.

در روایات اسلامی هست که شعیب (علیه‌السّلام) از شوق خدا آن‌قدر گریست تا چشمانش نابینا گردید. شاید مراد آزرده شدن و کم نور شدن چشمانش باشد.


۱. اعراف/سوره۷، آیه۸۵.    
۲. قرشی بنابی، علی‌اکبر، قاموس قرآن، ج۴، ص۴۲-۴۱.    
۳. هود/سوره۱۱، آیه۹۴.    
۴. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۳۷.    
۵. شعراء/سوره۲۶، آیه۱۸۹.    
۶. قصص/سوره۲۸، آیه۲۳.    
۷. اعراف/سوره۷، آیه۸۵.    
۸. اعراف/سوره۷، آیه۸۸.    
۹. اعراف/سوره۷، آیه۹۰.    
۱۰. اعراف/سوره۷، آیه۹۱.    
۱۱. اعراف/سوره۷، آیه۹۲.    
۱۲. هود/سوره۱۱، آیه۸۴.    
۱۳. هود/سوره۱۱، آیه۸۷.    
۱۴. هود/سوره۱۱، آیه۹۱.    
۱۵. هود/سوره۱۱، آیه۹۴.    
۱۶. شعراء/سوره۲۶، آیه۱۷۷.    
۱۷. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۳۶.    
۱۸. تورات، سفر خروج باب دوّم بند ۱۸.قرشی بنابی، علی‌اکبر، قاموس قرآن، برگرفته از مقاله «شعیب»، ج۴، ص۴۲-۴۱.    


جعبه ابزار