• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

بشارة الإسلام فی علامات المهدی (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«بشارة الاسلام فی علامات المهدی علیه السلام»، اثر سید مصطفی حسنی حسینی کاظمی، کتابی است، به زبان عربی ، راجع به احوال و علائم ظهور حضرت ولی عصر حجت بن الحسن ارواحنا فداه.نگارش این کتاب در سال ۱۳۳۲ ق. پایان یافته است.کتاب مشتمل بر دو جلد (در یک مجلد) است. در ابتدای کتاب، سه تقریظ از سه تن از علما و شعرا درج گردیده و پس از آن مقدمه محقق؛ آقای نزار الحسن و نیز مقدمه مولف آمده است.
جلد اول مشتمل بر پانزده باب و یک خاتمه و جلد دوم مشتمل بر بیست و پنج باب و یک خاتمه است.


این کتاب درباره احوال و علائم ظهور حضرت حجت علیه‌السّلام نگاشته شده و مشتمل بر احادیثی است که از طریق شیعه و اهل سنت روایت شده و مولف توضیحات و بیاناتی از خود بدان‌ها افزوده است.
نویسنده با جستجو در آثار حدیثی فریقین، مجموعه‌ای از احادیث مربوط به پیشگویی‌های پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و امامان علیهم‌السّلام را درباره علائم ظهور، اخبار ظهور دجال ، نزول عیسی بن مریم علیه‌السّلام و نماز خواندن وی پشت سر امام زمان علیه‌السّلام ،خروج دابة الارض و حوادث و رخدادهای مختلف در جامعه اسلامی گردآوری و در دو قسمت عرضه کرده است. قسمت اول، ویژه اخباری است که از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و هر یک از امامان دوازده گانه شیعه در نشانه‌های ظهور روایت شده است و قسمت دوم به بیان سیره امام زمان علیه‌السّلام و تعداد اصحاب و چگونگی قیام حضرت می‌پردازد.


کتاب مشتمل بر پاورقی‌هایی به قلم محقق، فهرست منابع شیعی و سنی و نیز فهرست مطالب می‌باشد.
بشارة الاسلام به فارسی با عنوان « نوید اسلام » ترجمه گردیده است.
[۱] امام مهدی در آینه قلم،ج۲،ص۵۷۲.
[۲] دائرة المعارف تشیع،حائری،سیدمهدی،ج۳،ص۲۴۴.۱. امام مهدی در آینه قلم،ج۲،ص۵۷۲.
۲. دائرة المعارف تشیع،حائری،سیدمهدی،ج۳،ص۲۴۴.کتابخانه مهدویت،مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار