• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

الارشاد

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمؤلف:شیخ مفید محمد بن محمد بن نعمان عکبری بغدادی (م ۴۱۳ ق).
این کتاب در تاریخ زندگانی ائمه - علیهم السلام - است که شیخ مفید با توجه به روایاتی که در اختیار داشته، آن را نگاشته است. شیخ مفید در این کتاب به فضایل اهل البیت - علیهم السلام - و یاران آنان نیز اشاره دارد.
کتاب الارشاد از معتبرترین منابع روایی شیعه درباره زندگانی ائمه - علیهم السلام - به شمار می آید و بسیاری از منابع مهم شیعه، که به زندگانی ائمه پرداخته اند، این کتاب را مستند خود قرار داده اند. این کتاب از منابع دست اول درباره زندگانی ائمه - علیهم السلام - است.
شیخ مفید این کتاب را به درخواست یکی از یاران خود نگاشته است; چنان که در آغاز کتاب می فرماید: «من بنا به درخواست شما در این کتاب نام ائمه هدا، تاریخ زندگانی آنها، محل قبر و حرم آن بزرگواران را آورده ام». شیخ مفید کتاب خود را همانند یک کتاب تاریخی تألیف نموده و به بیان حوادث تاریخی پرداخته است.
در این کتاب بسیاری از موضوعات مهم تاریخی ائمه - علیهم السلام - بیان شده است; مانند خبر دادن امام علی - علیه السلام - از شهادت خود، روایاتی که دلالت بر فضایل آن حضرت می کند، قضاوتهای آن حضرت، حرکت امام حسین - علیه السلام - به سوی عراق، قیام زید شهید، ورود امام هادی - علیه السلام - به سامرا، سیره امام زمان(عج).این کتاب در دو جلد به زبان عربی، به وسیله کنگره جهانی هزاره شیخ مفید قم، در سال ۱۴۱۳ ق در قطع وزیری چاپ و منتشر شده است.
همچنین این کتاب به وسیله موسسه آل البیت ـ علیه السلام ـ تحقیق و به چاپ رسیده است، نیز این کتاب بارها به فارسی ترجمه و شرح و تاخیص شده است که از جمله آنها ترجمه سید هاشم رسولی محلاتی می باشد.


سایت اندیشه قم    


رده‌های این صفحه : تاریخ | کتب تاریخی شیعه
جعبه ابزار