• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

یزید بن ابی‌مسلم ثقفی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افیزید بن ابی‌مسلم ثقفی
نسب‌شناسی
نام یزید بن ابی‌مسلم ثقفی
قبیله بنی‌ثقیف
ولادت/وفات
تاریخ وفات سال ۱۰۲ قمری
اطلاعات مذهبی
دین اسلام

یزید بن ابی‌مسلم ثقفی، از قبیله بنی‌ثقیف، کاتب و برادر رضاعی حجاج ثقفی بود که در سال ۱۰۱ ق به ولایت افریقیه منصوب گردید. او سرانجام به سال ۱۰۲ قمری درگذشت.یزید بن ابی‌مسلم ثقفی منسوب به بنی‌ثقیف بوده و حجاج او را به‌عنوان کاتب خویش به خدمت گرفت. گفته‌اند او برادر رضاعی حجاج بود. در سال ۱۰۱ ق یزید بن عبدالملک، محمد بن یزید، مولای انصار را از ولایت افریقیه کنار زد و یزید ثقفی را به‌جای وی نشاند.
وقتی یزید بن ابی‌مسلم، عهده‌دار ولایت افریقیه شد، تصمیم گرفت با مردم آن سامان، هم‌چون حجاج با اهل ذمه که مسلمان شده و در شهر سکنا گزیده بودند، رفتار کند، زیرا حجاج اسلام چنین افرادی را نپذیرفته بود و همان‌گونه که پیش از اسلام آوردنشان جزیه می‌پرداختند، از آنان جزیه می‌گرفت، لذا یزید بر آن شد که با مردم افریقیه نیز چنین کند، اما مردم افریقیه بر وی شوریدند و با وی از در جنگ درآمدند و او را کشتند. آن‌گاه والی پیشین خود (محمد بن یزید) مولای انصار را به امارت خویش برگزیدند. مردم افریقیه طی نامه‌ای که به خلیفه، یزید بن عبدالملک نوشتند به وی گفتند: ما دست از اطاعت و فرمان‌برداری بر نداشته‌ایم، اما یزید بن ابی مسلم ستمی را بر ما روا داشت که نه خداوند و نه هیچ مسلمانی آن را نمی‌پسندد، لذا او را کشتیم و محمد بن یزید را دوباره بر خویش امیر کردیم. خلیفه در پاسخ گفت: من از آن‌چه یزید بن ابی‌مسلم انجام داده است، راضی و خشنود نیستم.
بدین ترتیب، خلیفه برای مدتی مجدداً محمد بن یزید را به امارت افریقیه گماشت، سپس وی را عزل کرد و بشر بن صفوان را به حکومت آن سامان گمارد.


۱. زرکلی، خیرالدین، الاعلام، ج۷، ص۱۴۳.    
۲. ابن خلکان، احمد بن محمد، وفیات الاعیان، ج۶، ص۳۰۹.    
۳. ابن اثیر، علی بن محمد، الکامل، ج۵، ص۱۰۱.    
۴. ابن تغری بردی، یوسف، النّجوم الزّاهره فی ملوک مصر و القاهره، ج۱، ص۲۴۵.    
۵. ابن عذاری مراکشی، احمد بن محمد، البیان المغرب فی اخبار الاندلس والمغرب، ج۱، ص۳۱۷.    
۶. ابن خلدون، عبدالرحمن، تاریخ ابن خلدون، ج۴، ص۱۳۹.    عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۲۸۵.

جعبه ابزار