• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

نوید امن و امان (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«نوید امن و امان»، اثر آیت‌الله لطف الله صافی گلپایگانی، مجموعه مطالب و مقالاتی در باره شخصیت و ویژگی‌های غیبت و ظهور امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف می‌باشد که به زبان فارسی و در سال ۱۳۸۹ ق، نوشته شده است.


۱ - ساختار کتاب

[ویرایش]

مقدمه مؤلف در بیان موضوع کتاب، آغازگر مباحث بوده و مطالب، در چهار بخش ارائه شده است.
نویسنده با بهره گیری از قرآن، منابع روایی شیعه و سنی و نوشته‌های در باره امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، به بررسی و تبیین ابعاد مختلف زندگی و امامت امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف پرداخته است.
برخی از عناوین مهم کتاب، عبارتند از: بشارت‌های قرآن و احادیث به ظهور امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، مشخصات و اوصاف امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در احادیث شیعی و کتب اهل سنت، اسامی جمعی از علمای اهل سنت که به ولادت و حیات امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف اعتراف نموده‌اند، اسرار و فلسفه و فواید امام غایب، بررسی و تبیین طول عمر امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و بقای نیروی جوانی وی، چگونگی ولادت امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و عقیده به ظهور و قیام مدعیان مهدویت.

۲ - گزارش محتوا

[ویرایش]


۲.۱ - بخش اول


بخش اول، مربوط به بیان و بررسی بشارت‌های آیات و روایات پیرامون ظهور حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف می‌باشد.
نویسنده تفاوت عمده مکتب انبیاء و پیامبران الهی علیه‌السّلام با سایر مکاتب را ایمان به غیب معرفی کرده و معتقد است که ادیان آسمانی شرط قبول اعمال صالح را ایمان به غیب دانسته و تعدیل اخلاق و تکامل فضایل انسانی را وابسته به آن می‌شمارند. ایمان به ظهور حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و مصلح آخرالزمان نیز از جمله مطالب غیبی است که پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم از آن خبر داده و تمام فرق اسلامی بر آن اجماع نموده‌اند.
نویسنده، معتقد است که ایمان به ظهور آن حضرت عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و جهان گیر شدن دین اسلام، به آیات متعددی از قرآن، متواترترین روایات و قوی‌ترین اجماعات اتکاء و استناد دارد؛ ازاین رو، تحت چهار عنوان: آیات قرآن، اجماع و اتفاق مسلمین، روایات اهل سنت و احادیث شیعه، این مطلب را مطرح و بررسی کرده است.
وی بر این نکته اشاره دارد که موضوع جانشینی پس از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ، هم در آیات و هم در روایات ذکر شده و با اینکه سیاست‌های حکام وقت، نقل و بیان این مدارک و اخبار را ممنوع و به شدت مؤاخذه می‌کرد، به قدری که در این موضوع احادیث و اخبار معتبر ضبط گردیده است، در کمتر مسئله‌ای از مسائل اسلامی، حدیث و خبر وارد شده است.
برای اثبات این مطلب، به یک سلسله احادیث از کتب اهل سنت که دلالت بر عدد، اشخاص و نام‌های امامان علیه‌السّلام دارد و همان طور که علما و شارحان این احادیث بیان کرده‌اند، از اخبار مبشر به حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف می‌باشند، اشاره شده است که به باور نویسنده، با هیچ یک از مذاهب مسلمین در گذشته و حال، جز مذهب شیعه اثناعشری انطباق ندارد.
نویسنده، این گمان که ایمان و عقیده به ظهور حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف اختصاص به شیعه داشته و مصادر و مدارک آن، فقط کتب و روایات شیعه بوده و احادیث وارده از طریق اهل سنت و جماعت، تالیفات علما و محدثین معروف ایشان در این موضوع بی اطلاع باشند را بی اساس دانسته و لذا به طور اختصار، آیات، روایات و اسامی و کتب کسانی از اهل سنت که این احادیث را روایت کرده‌اند، عنوان و بررسی کرده است.

۲.۲ - بخش دوم


بخش دوم، دربردارنده مجموعه مقالات و مطالبی است که پیرامون اسرار و فلسفه غیبت نوشته شده‌اند.
نویسنده معتقد است که ما محتاج به دانستن سر غیبت امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف نیستیم و اگر هم نتوانستیم به هیچ یک از اسرار آن برسیم، در ایمان به آن باید جزم و قطع داشته باشیم و میان علم ما با واقع شدن یا نشدن آن، هیچ رابطه‌ای وجود ندارد؛ با این حال، وی برخی از فواید، منافع و اموری که ارتباط با غیبت آن حضرت داشته و معتقد است استناد غیبت به آن‌ها عقلا و عرفا صحیح است را مورد بررسی قرار داده است. این امور عبارتند از: بیم از کشته شدن، به گردن نداشتن بیعت، تلخیص و امتحان، آماده شدن اوضاع جهان و خروج مؤمنان از صلب کافران.
وی در پاسخ به این سؤال که مصلحت تولد حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، قرن‌ها پیش از ظهور آن حضرت چیست؟ پاسخ‌های متعددی را بیان کرده است، از جمله اینکه فایده وجود امام علیه‌السّلام، منحصر به ظهور و قیام ایشان در آخرالزمان و دخل و تصرف ظاهری در امور نیست، بلکه یکی از فواید وجودی ایشان، امان خلق از فنا و زوال به اذن خدا و همچنین بقای شرع و حفظ حجت‌ها و بینات خداست.
چرا غیبت صغری امتداد نیافت؟ سؤال دیگری است که در این بخش، مفصلا پاسخ داده شده است.

۲.۳ - بخش سوم


بخش سوم، طول عمر حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است. نویسنده ابتدا امکان طول عمر را از نظر علوم و دانش‌های عصر، مانند علم پزشکی و زیست شناسی و اطلاعاتی که از احوال سایر مخلوقات در دست می‌باشد، با مقایسه انسان به آن‌ها، مورد توجه قرار داده و سپس، مراجعه به ادیان آسمانی نموده و در امکان و صحت آن، از منظر عقاید دینی، سخن گفته است.
وی معتقد است که علوم امروز، امکان طول عمر را کاملا تایید کرده و کوشش بشر را در این راه، کوشش نتیجه بخش و موفقیت آمیز می‌شناسد و برای طول عمر، حد و اندازه‌ای معلوم نکرده است. همه ادیان نیز از عمر بسیار طولانی جمعی از افراد بشر خبر داده‌اند.
به باور وی، اگر کسی تواریخ ملل و جراید تمام کشورهای دنیا را در اختیار داشته باشد، به آمارهای جالب و اطلاعات مهمی در رابطه با طول عمر بشر دست خواهد یافت.

۲.۴ - بخش چهارم


آخرین بخش، اختصاص دارد به شرح و بیان چگونگی ولادت حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف.
نویسنده، معتقد است علاوه بر آنکه عموم علمای حدیث، تاریخ نگاران و صاحبان کتاب‌های تراجم شیعه اثناعشری، واقعه ولادت آن حضرت را بر اساس مدارک و مصادر صحیح، ثبت و ضبط کرده و در عصر امام عسکری علیه‌السّلام و غیبت، افراد بسیاری آن حضرت را زیارت کرده‌اند، گروه بسیاری از مشاهیر علمای اهل سنت نیز ولادت ایشان و شرح و تفصیلات آن را در کتب خویش ذکر نموده‌اند که به برخی از آن‌ها اشاره شده است.
در پایان، ادعای برخی از منکرین مهدویت از اهل سنت، مطرح و مورد نقد قرار گرفته است.

۳ - وضعیت کتاب

[ویرایش]

فهرست مطالب در انتهای کتاب آمده است.
پاورقی‌ها بیشتر به ذکر منابع و در مواردی نیز به توضیح و تشریح مطالب متن پرداخته است.
[۱] پارسا با مشارکت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و انتشارات مسجد جمکران، (۱۳۸۸)، «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانی اسلامی مرجع، ج۲ ص۷۵۵.
[۲] نوید امن و امان، مقدمه کتاب.


۴ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. پارسا با مشارکت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و انتشارات مسجد جمکران، (۱۳۸۸)، «امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در آینه قلم کارنامه منابع پیرامون امام مهدی علیه‌السّلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانی اسلامی مرجع، ج۲ ص۷۵۵.
۲. نوید امن و امان، مقدمه کتاب.


۵ - منبع

[ویرایش]
نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب مهدویت
جعبه ابزار