• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

نماز یومیه

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افنماز یومیه، برای تقویت روحیه پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و تسلی خاطر او دستور راز و نیاز با خدا و نماز و تسبیح را می‌دهد و می‌گوید قبل از طلوع آفتاب و پیش از غروب آن همچنین در اثناء شب و اطراف روز تسبیح و حمد پروردگارت را بجا آور تا راضی و خشنود شوی و قلب تو در برابر سخنان درد‌آور آنها ناراحت نشود.


۱ - توصیف اجمالی نمازهای یومیه

[ویرایش]

«فاصبر علی ما یقولون و سبّح بحمد ربّک قبل طلوع الشّمس و قبل غروبها و من انآیء اللّیل فسّبح و اطراف النّهار لعلّک ترضی.؛ بنابراین در برابر آن‌چه آن‌ها گویند صبر کن و قبل از طلوع آفتاب و پیش از غروب آن و همچنین در اثناء شب و اطراف روز تسبیح حمد پروردگارت را بجا آور تا خشنود شوی.»
روی سخن را به پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) کرده می‌گوید: اکنون که بنا نیست این بدکاران فوراً مجازات شوند و تو در برابر آن‌چه آنها می‌گویند صابر و شکیبا باشد.
برای تقویت روحیه پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و تسلی خاطر او دستور راز و نیاز با خدا و نماز و تسبیح را می‌دهد و می‌گوید قبل از طلوع آفتاب و پیش از غروب آن همچنین در اثناء شب و اطراف روز تسبیح و حمد پروردگارت را بجا آور تا راضی و خشنود شوی و قلب تو در برابر سخنان درد‌آور آنها ناراحت نشود. در واقع نتیجه حمد و تسبیح پروردگار شکیبایی در مقابل گفته آنهاست چرا که این حمد و تسبیح و نمازهای شب و روز پیوند انسان را با خدا آن چنان محکم می‌کند که به هیچ چیزی جز او نمی‌اندیشد، از حوادث سخت نمی‌هراسد و با داشتن چنین تکیه‌گاه محکمی از دشمنان واهمه نمی‌کند و به این ترتیب آرامش و اطمینان روح و جان او را فرا می‌گیرد.نماز و ذکر خدا به شرطی مایه آرامش است که با حضور قلب و آداب کامل انجام گیرد.

۲ - مانند نهر آب

[ویرایش]

مَثَل نمازهای یومیّه مَثَل نهر آب است. از رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) نقل شده که فرمود: «هر گاه در خانه یکی از شما نهر آبی باشد و روزی پنج مرتبه خود را در آن شستشو دهد آیا چرکی در بدن او باقی می‌ماند؟ همانا مَثَل نماز، همچون نهر آبی است که هر گاه کسی نمازی برگزار کند، گناهان او را می‌پوشاند.»

۳ - تعداد نمازهای یومیه

[ویرایش]

نمازهای روزانه، پنج نماز و مجموع آن‌ها هفده رکعت است که عبارتند از:

۳.۱ - نماز صبح


دو رکعت است که از طلوع فجر تا طلوع آفتاب خوانده می‌شود.

۳.۲ - نماز ظهر


چهار رکعت است که از اذان ظهر تا زمانی که به اندازه‌ٔ خواندنِ نماز چهار رکعتی عصر تا غروب آفتاب باقی باشد، خوانده می‌شود. در روز جمعه ، نماز جمعه به جای نماز ظهر اقامه می‌شود.

۳.۳ - نماز عصر


نماز چهار رکعتی است که از زمانی که به اندازهٔ خواندنِ نماز ظهر از اذان ظهر گذشته باشد، تا غروب آفتاب خوانده می‌شود.

۳.۴ - نماز مغرب


نماز سه رکعتی است که از اذان مغرب تا زمانی که به اندازه‌ٔ خواندنِ نماز چهار رکعتی عشا تا نیمه‌شب شرعی باقی باشد، به‌جا آورده می‌شود.

۳.۵ - نماز عشاء


نماز چهار رکعتی است که از زمانی که به اندازهٔ خواندنِ نماز مغرب از اذان مغرب گذشته باشد، تا نیمه‌شب شرعی خوانده می‌شود.

۴ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. طه/سوره۲۰، آیه۱۳۰.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۲، ص۲۹۶.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۲، ص۲۹۹.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۳، ص۳۷۰.    
۵. وسائل الشیعه، ج۴، ص۱۲.    


۵ - منبع

[ویرایش]
احکام اسلامی، ص۳۳.
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «نماز یومیه»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱۰/۲۲.    


رده‌های این صفحه : احکام نماز | فقه | مقالات اندیشه قم | نماز
جعبه ابزار