• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

معدن الجواهر و ریاضة الخواطر

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمؤلّف:ابوالفتح محمد بن عثمان کراجکی (م ۴۴۹ هـ . ق)


۱ - معرفی کتاب

[ویرایش]

این کتاب در آداب، حِكَم، ، سخنان پیامبر و ائمه ـ علیهم السلام ـ و سخنان دیگر پیامبران الهی، حکما و زهّاد می باشد.
کتاب حاضر به سبک کتاب خصال شیخ صدوق است. مؤلف در این کتاب روایات و مطالبی که اعداد در آنها به کار رفته را به ترتیب از یک تا ده آورده است.
نکته دیگر اینکه در این کتاب ابتدا سخنان پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و سپس سخنان ائمه ـ علیهم السلام ـ و بعد از آن سخنان دیگر پیامبران الهی و در آخر، سخنان شخصیت های اسلامی یا برخی از فلاسفه و حکمای گذشته آمده است.
این کتاب از لحاظ ادبی یک اثر بسیار ارزشمند و قابل توجه است که بسیاری از موضوعات اخلاقی را جمع آوری نموده و با سبکی بسیار زیبا انسان را با سخنان گرانبهای پیامبران و اولیای الهی و انسان های برجسته و اندیشمندان بزرگ آشنا می سازد.
روایات این کتاب مرسله بوده و مؤلف برای کم شدن حجم آن به اسناد روایات اشاره نکرده تا بتواند حجم گسترده تری از سخنان ارزشمند بزرگان دین و دانش را در این کتاب کوچک جمع آوری نماید. علاوه بر آن، روایات این کتاب در بسیاری دیگر از منابع معتبر روایی موجود می باشد و متن روایات نیز، خود بهترین شاهد بر ارزش و اعتبار آن است.
شیخ عباس قمی این کتاب را به فارسی ترجمه کرده و با نام نزهة النواظر به چاپ رسانده است.
این کتاب از جمله کتاب های اخلاقی و تربیتی است که می تواند در تذکیه نفس و خودسازی مؤثر باشد.

۲ - وضعیت نشر

[ویرایش]

کتاب حاضر بوسیله استاد سید احمد حسینی تحقیق و تصحیح شده و توسط انتشارات کتابخانه مرتضویه تهران در سال ۱۳۹۴ هجری قمری در یک جلد به زبان عربی چاپ شده است.

۳ - منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم    


رده‌های این صفحه : کتب اخلاقی شیعه
جعبه ابزار