• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

محسن حرم پناهی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشیخ محسن حرم پناهی در سال ۱۳۴۷ ه.ق در شهر قم و در بیت علم و فقاهت، فتوا و قضاوت چشم به جهان گشود.
والد ماجد ایشان مرحوم مهدی حرم پناهی عالمی زاهد و تارک هوی از احفاد مرحوم ملا آقا حسین مجتهد قمی (ره) و مورد توجه خواص و بزرگان علما بوده است و مادر ارجمندشان صبیه مرحوم سید صادق روحانی قمی (ره) و بانویی پارسا و عفیفه بود که در عصر خود الگویی مناسب از زن مسلمان برای سایر بانوان به شمار میرفت.


۱ - تحصیلات

[ویرایش]

نظر به این که والد ایشان هر گونه مراجعه به رژیم طاغوت را عموماً و رفتن به مدارس دولتی را خصوصاً حرام می دانستند، لذا معظم له تحصیلات ابتدایی را نزد برخی از علما و فضلای متدین سپری کردند.
حدوداً در سال ۱۳۶۰ ه.ق شروع به تحصیلات حوزوی و علومی از قبیل صرف، نحو، معانی ، بیان ، منطق ، هیأت ، کلام نمودند.
در فراگیری فلسفه از محضر اساتیدی متبحر بهره ها برده و نیز در علم رجال و درایه تبحر ویژه ای پیدا کردند.
در زمینه فقه و اصول از سفره پر فیض فقهاء و اساطین عصر خود بهره های وافر بردند، بطوری که در همان عنفوان جوانی حائز مرتبه اجتهاد گردیده و مورد توجه و عنایت خاص استاد خود مرحوم سید حسین بروجردی (ره) قرار گرفت و از ایشان برای تألیف دوره جامع احادیث الشیعه دعوت به عمل آمد.

۲ - اساتید

[ویرایش]

ایشان از محضر اساتید بزرگواری همچون:
۱ - علامه طباطبایی.
۲ - سید حسین بروجردی.
۳ - سید محمد تقی خوانساری.
۴ - سید محمد حجت کوه کمره ای.
۵ - سید محمد رضا گلپایگانی.
۶ - شیخ محمد علی اراکی.
۷ - سید روح الله موسوی خمینی.
کسب علم نموده و به درجه اجتهاد نائل آمده است.

۳ - تدریس

[ویرایش]

نکته بسیار حائز اهمیت در مورد ایشان این است که در طول سال های مبارزات و بعد از آن هیچ گاه وظیفه اصلی خود را که تحقیق و تدریس، تصنیف و تربیت طلاب میدانستند، فراموش نکردند، بطوری که حتی در آخرین روز عمر پر برکت خود نیز در مدرسه فیضیه به تدریس پرداختند و در روزهای تعطیل طلاب را از علومی همچون تفسیر، اخلاق و اعتقادات بهره مند مینمودند و در همین راستا شاگردانی را جهت مناظره با سایر ملل و مذاهب اسلامی تربیت کردند.

۴ - تألیفات

[ویرایش]

در رابطه با آثار و تألیفات بجای مانده از ایشان میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:
۱. سفینة الهداه فی شرح وسیلة النجاة (شرح وسیلة النجاة مرحوم سید ابوالحسن اصفهانی (ره).
۲. تألیف بعضی از مجلدات دوره جامع احادیث الشیعه.
۳. حاشیه ای بر کفایة الاصول مرحوم آخوند خراسانی.
۴. رساله ای در باب تقیه و احکام آن.
۵. رساله ای در قاعده لاضرر.
۶. فوائد الرجالیه (دوره کامل علم رجال).
۷. رساله ای در باب امامت با سبک جدید.
۸. رساله ای در شرح خطبه همام از نهج البلاغه.
۹. رساله ای در تفسیر آیات الاحکام.

۵ - خصوصیات اخلاقی

[ویرایش]

از ویژگیهای اخلاقی و صفات بارز ایشان میتوان به تواضع و فروتنی، رعایت تقوای الهی، به ویژه در سخن گفتن، غیرت و شهامت دینی، احترام ویژه به طلاب و سادات، صبر در برابر ناملایمات اشاره کرد.

۶ - فعالیت

[ویرایش]

با شروع نهضت حضرت امام خمینی (ره) از همان سال اول برای انجام وظیفه الهی و احساس مسؤولیتی که در پیشگاه الهی میکردند به یاری آن جناب شتافته و تا پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن اقدامات مؤثر و روشن گرانهای در این راستا انجام داده اند.
فعالیتهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایشان قبل از انقلاب عبارت است از: تشکیل انجمن امر به معروف، ترتیب و ساماندهی ده ها تن از جوانان و نوجوانان و حتی برخی سال خوردگان برای مبارزه با طاغوت، فرستادن طلاب علوم دینی به اطراف و اکناف کشور و خارج جهت تبلیغ، تشکیل صندوق قرض الحسنه، مسافرت به بعضی نقاط کشور سخنرانی و اقدامات دیگر از این قبیل.
پس از پیروزی انقلاب با حضور متداوم در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که خود از مؤسسین اصلی آن بودند، همت خود را همواره در جهت حفظ و دفاع از ارزش های اصیل نهضت که همانا اعتلای کلمه توحید و احیای معارف و احکام دین مبین اسلام و تعظیم شعائر مذهب اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) بود، مصروف داشتند.

۷ - وفات

[ویرایش]

سر انجام بعد از ۷۶ سال خدمت در راه اشاعه دین اسلام، در سال ۱۴۲۳ ه.ق دار فانی را وداع و به دیدار حق شتاف و پیکر پاک او را با تشییع با شکوه در جوار حرم ملکوتی حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) به خاک سپردند.

۸ - منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم    جعبه ابزار