• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

غیبت کبرا

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افغیبت کبرا بخش دوم و طولانی پنهان زیستی امام مهدی (علیه‌السّلام) می‌باشد.


۱ - آغاز غیبت کبرا

[ویرایش]

با پایان یافتن دوران غیبت صغرا در سال ۳۲۰ ق و درگذشت چهارمین سفیر حضرت مهدی (عجّل‌اللّه‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، «غیبت کبرا» و به بیان توقیع شریف غیبت تامه آغاز شد که تا امروز ادامه داشته و تا فرارسیدن روز ظهور آن حضرت نیز ادامه خواهد یافت. شاید مقصود از غیبت تامه این باشد که پنهان زیستی‌ای که در دوران کوتاه مدت، با ارتباط مردم به واسطه نایب‌های چهارگانه و نیز ملاقات‌هایی، به صورت ناقص بود، با پایان یافتن نیابت خاص و نیز بسته شدن در ادعای ملاقات، تمام و کامل شد.

۲ - ویژگی‌های دوره غیبت کبرا

[ویرایش]

برخی ویژگی‌های این غیبت که آن را از دوران نخست متفاوت می‌سازد، عبارت است از:
۱. طولانی بودن: بر خلاف غیبت صغرا، این غیبت، زمانی طولانی را در بر خواهد گرفت.
۲. نامشخص بودن پایان آن: اگرچه دورۀ غیبت کبرا محدود خواهد بود؛ اما پایان آن نامشخص است و جز خداوند سبحانه و تعالی از آن آگاهی ندارد.
۳. قطع ارتباط ظاهری با امام زمان (عجّل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشريف): به گونه‌ای که ارتباط موجود در زمان غیبت صغرا در این دوران وجود نخواهد داشت.
۴. عام بودن نیابت در این دوران: بر خلاف دوران غیبت صغرا که ارتباط مردم با آن حضرت، از راه نواب خاص صورت می‌گرفت، در این دوران دیگر سفارت و نیابت خاص وجود ندارد و یگانه مرجع مردم، نایبان عام آن حضرت هستند که با ملاک‌هایی که در روایات ذکر شده، قابل تشخیص است. در این دوران، مجتهدان جامع شرایط در جایگاه نایب عام، وظیفه ادارۀ جامعه را بر عهده دارند.
۵. فراگیر شدن حاکمیت ستم و جور در زمین: از ویژگی‌های مهم این دوران، گسترش ستم است. که هرچه به گاه ظهور نزدیک تر می‌شود بر شدت آن افزوده می‌شود.
۶. شدت یافتن آزمایش‌های الهی: از سنت‌های الهی در همۀ دوران‌ها، امتحان و آزمایش بندگان است؛ اما به دلیل‌هایی این امتحان‌ها در دوران غیبت کبرا و به ویژه در آستانۀ ظهور شدت بیشتری می‌یابد. امام علی (علیه‌السّلام) فرمود: قائم ما را غیبتی است که زمانش طولانی خواهد بود. گویی شیعه را می‌بینم که در زمان غیبت او، به این سو و آن سو می‌روند. همانند گوسفندانی که چوپان خویش را گم کرده باشند، به دنبال چراگاه می‌روند و آن را نمی‌یابد. بدانید هرکس در زمان غیبت او، بر دین خویش ثابت قدم بماند، و در طول مدت ناپیدایی قائم ما، سنگدل نشده باشد، در بهشت با من و در درجۀ من خواهد بود.»
بنابراین دوران غیبت کبرا مدت زمانی نامحدود است که در آن، واپسین پیشوای معصوم به دلیل‌هایی در پردۀ غیبت به سر می‌برد.

۳ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمة، ج۱، ص۳۰۳، ح۱۴.    


۴ - منبع

[ویرایش]
فرهنگ‌نامه مهدویت، سلیمیان، خدامراد، ص۳۲۷-۳۲۸، برگرفته از مقاله «غیبت کبرا».    


رده‌های این صفحه : غیبت کبری | مهدویت
جعبه ابزار