• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سید‌رضا صدر

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسیدرضا صدر، فرزند سید صدرالدین صدر از مراجع سه گانه قم از علمای معاصر شیعه و برادر سید موسی صدر می‌باشد.


۱ - معرفی اجمالی


«سید رضا صدر» در سال ۱۲۹۹ ه. ش در بیت علم و تقوا و مرجعیت در مشهد مقدس به دنیا آمد.
پدر وی آیت‌الله العظمی سید صدر الدین صدر ، از علما و مراجع بزرگ زمان بود و پس از رحلت حاج شیخ عبد الکریم حائری یزدی اداره حوزه علمیه قم را به همراه دو تن از مراجع عصر بر عهده گرفت. ایشان همچنین برادر بزرگ امام موسی صدر ، مرجع و رهبر فقید لبنان است. سید رضا مقدمات و سطح را در مشهد فرا گرفت و در ۲۵ سالگی به همراه پدرش به حوزه قم عزیمت کرد.

۱.۱ - اساتید


وی در قم از محضر آیات عظام سید شهاب الدین مرعشی نجفی ، سید محمد محقق داماد ، سید حسن صدر ، سید محمد حجت کوه کمره‌ای ، سید حسین بروجردی و سید روح الله خمینی استفاده برد و از چهل سالگی به تدریس دروس خارج پرداخت. این عالم بزرگوار بر علوم معقول و منقول مانند تفسیر ، حدیث ، فقه ، اصول ، کلام ، تاریخ ، ادبیات عرب و عجم، حکمت و فلسفه و اخلاق و عرفان مسلط بود و با زبانهای فرانسه و انگلیسی نیز آشنایی داشت. وی در سال ۱۳۷۳ ش در سن هفتاد و سه سالگی در تهران بدرود حیات گفت.

۲ - آثار


اجتهاد و تقلید ، تفسیر سوره حجرات ، قرآن شناسی، بانوی کربلا، محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم فی القرآن و... از جمله آثار این عالم بزرگوار به شمار می‌رود.

۳ - منبع

نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار