• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سید محمدحسن مرتضوی لنگرودی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افحضرت آیت‌الله العظمی حاج سید محمدحسن مرتضوی لنگرودی از فقها و مراجع حوزه علمیه قم که به تدریس و تالیف اشتغال داشتند.


۱ - معرفی اجمالی

[ویرایش]

ایشان در ۲۳ صفر ۱۳۵۰ ه. ق در نجف اشرف و در جوار بارگاه حضرت امیر علیه‌السّلام در خانواده علم و فضیلت به دنیا آمد و ملقب به عبدالامیر گشت. حضرت آیت‌الله لنگرودی در آن شهر مقدس به فراگیری قرآن مشغول شد تا در سال ۱۳۶۱ ه. ق به همراه پدرش رهسپار ایران گردید و در تهران اقامت گزیدند. وی در تهران دروس صرف، نحو، منطق، معانی و بیان و خارج را در مدرسه حاج ابوالفتح- که به دست پدرشان احیا شده بود فرا گرفتند. پس از سپری شدن مقدمات علوم دینی به فراگیری فقه و اصول و معقول پرداختند. چنان که کتاب‌های رسائل و مکاسب و کفایه را از بزرگانی مانند پدر معظم شان و حضرات آیات شهرستانی و جاپلاقی، حکیم متاله محی الدین قمشه‌ای (شرح منظومه سبزواری)، علامه میرزا ابوالحسن شعرانی (شرح اشارات، هیئت فارسی و شرح چغمینی) فراگرفتند.

۲ - هجرت به قم

[ویرایش]

درسال ۱۳۷۳ ه. ق پس از فراغت از سطوح عالی حوزه علمیه تهران به همراه پدر به قم مهاجرت کردند. و شرکت فعال در جلسات درسی آیات عظام قم داشتند همچون، مرحوم بروجردی (کتاب صلاة، خمس، قضا و طهارت به مدت هشت سال)، والد معظم (یک دوره اصول)، امام خمینی (اصول)، آقای گلپایگانی (حج)، محقق داماد (طهارت و صلاة)، حاج میرزا هاشم آملی (اصول و معاملات)، مرحوم اراکی (خارج اصول) و علامه طباطبائی (اسفار، شفاء بو علی، تفسیر) قدس سرهم الشریف. و در نجف از آیت‌الله العظمی خویی (اصول) و امام خمینی نیز بهره گرفتند.

۳ - اجتهاد و اجازه نقل روایت

[ویرایش]

از بزرگان و آیات عظام و مشایخ حدیثی که به وی اجازه اجتهاد و روایت حدیث داده‌اند عبارتند از: حجج اسلام و آیات عظام مرحوم حکیم، والد معظم شان، گلپایگانی، اراکی، نجفی مرعشی، مرحوم علامه طباطبائی، زنجانی، خوانساری و مرحوم شمس خویی (قدس الله اسرارهم).

۴ - تدریس

[ویرایش]

معظم له به هنگام تحصیل به تدریس کتاب‌های متعارف حوزه اعم از صرف، نحو، منطق، معانی، بیان، معالم، قوانین، لعمه، رسائل، مکاسب و کفایه می‌پرداختند و از سال ۱۳۵۹ ه. ق بحث خارج را شروع و تا کنون ادامه دارد.

۴.۱ - شیوه تدریس


شیوه تدریس درس خارج فقه وی کتاب (عروة الوثقی) و در درس خارج اصول تقریرات درس اصول استادشان، امام خمینی رحمة‌الله‌علیه را که بر محور کفایة الاصول محقق خراسانی است موضوع بحث قرار می‌دهند.

۵ - خدمات

[ویرایش]

تاسیس و اداره دو مدرسه علوم دینی و اقامه نماز جماعت در مسجد سلماسی (بیش از سی سال) از خدمات فرهنگی- دینی ایشان است. معظم له فعلا به تدریس خارج فقه و اصول در مسجد سلماسی قم و تالیف که بالغ بر پنجاه نسخه می‌باشد اشتغال دارند.

۶ - تالیفات

[ویرایش]

-الدر النضید- لب اللباب فی طهارة اهل الکتاب- طلوع الفجر فی اللیالی المقمره- الوجیزة فی اسناد مرویات الائمة علیه‌السّلام - جواهر الاصول(۷ جلد) - شجره مبارکه- توضیح المسائل (۴ جلد)

۷ - منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه اهل بیت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار