• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سوره قلم

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسوره قلم را به این مناسبت که این کلمه در نخستین آیه این سوره آمده است قلم نامگذاری کرده‌اند. از نظر حجم از سوره‌های مفصلات است و بیست و نهمین و آخرین سوره از سوره‌های بیست و نه گانه‌ای است که با حروف مقطعه آغاز می‌گردد.


۱ - نام ها

[ویرایش]

این سوره را «‌قلم‌» می‌نامند به این مناسبت که این کلمه در نخستین آیه این سوره آمده است و خداوند به قلم و آن چه می‌نویسند سوگند یاد کرده است؛ (ن و القلم و ما یسطرون) لذا نام دیگرش «‌ن/نون‌» یا «‌نون و القلم‌» است، نیز به این جهت که حرف مقطعه «‌ن‌» و بعد از آن کلمه «‌قلم‌» سرآغاز و آغازگر سوره است.

۲ - مشخصات

[ویرایش]

به اتفاق آرای قاریان و مفسران دارای ۵۲ آیه است و ۳۰۱ کلمه و ۱۲۸۸ حرف دارد. به ترتیب مصحف، شصت و هشتمین و به ترتیب نزول، پنجمین یا دومین سوره قرآن، و مکی است. از نظر حجم از سوره‌های مفصلات و در حدود نصف حزب قرآن است. بیست و نهمین و آخرین سوره از سوره‌های بیست و نه گانه‌ای است که با حروف مقطعه آغاز می‌گردد. دهمین سوره از سوره هایی است که با سوگند شروع می‌شود.

۳ - مفاهیم

[ویرایش]

این سوره با سوگند خداوند به قلم و نوشته، آغاز می‌گردد و آیه دوم به تبرئه رسول خدا(ص) از طعنه دشمنان اسلام که به آن حضرت نسبت جنون دادند با توصیف و تمجید پیامبر(ص) به وسیله خدا اشاره می‌کند و در جای دیگر از مسأله إمهال یعنی مهلت دادن به کافران و ستمگران که در نهایت به زیان آنان خواهد بود سخن می‌گوید، آن‌گاه داستان اصحاب الجنة (در اینجا یعنی باغ داران) و بلایی که بر اثر گناه، فساد و غفلت از یاد خدا بر سرشان آمد نقل می‌شود و در آخر آن آیه معروف «‌وان یکاد‌» که در سنت دافع چشم زخم است آمده است.
[۱] دانشنامه قرآن و قرآن پژوهی،خرمشاهی ، بهاء الدین، ج۲، ص۱۲۵۸-۱۲۵۷


۴ - جستارهای وابسته

[ویرایش]

قرآن
سوره
آیه

۵ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. دانشنامه قرآن و قرآن پژوهی،خرمشاهی ، بهاء الدین، ج۲، ص۱۲۵۸-۱۲۵۷


۶ - منابع

[ویرایش]

•قرآن کریم، ترجمه محمدمهدی فولادوند، تهران: دارالقرآن الکریم، ۱۴۱۸ق/۱۳۷۶ش.
•دانشنامه قرآن و قرآن پژوهی، ج۲، به کوشش بهاء الدین خرمشاهی، تهران: دوستان-ناهید، ۱۳۷۷.


رده‌های این صفحه : سوره‌های قرآن
جعبه ابزار