• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سنن النبی‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاین کتاب (سنن النبى صلى الله عليه و آله) نوشته‌ی علامه طباطبائى با ترجمه‌ محمد هادى فقهى‌ است.۱ - مراد از سنت

[ویرایش]

مراد از «سنت» در اصطلاح این کتاب عبارتست از مجموعه اعمال مستحبی که رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم در طی زندگی خود نسبت به آنها مداومت داشتند. اما از آنجا که سنن و آداب نبی مکرم اسلام بسیار است و در میان صدها کتاب و ضمن هزاران حدیث پراکنده گردیده است و ظاهرا تا قبل از مرحوم علامه کسی کتابی جامع همه روایات سنن ننوشته است.

۲ - محتوای کتاب

[ویرایش]

این کتاب به طور کلی شامل سه بخش می‌باشد:
۱. آداب و سنن آن حضرت با خدای متعال (آداب عبادات و ادعیه و اذکار)
۲. آداب و سنن آن حضرت با طبقات مختلف مردم (آداب عشرت)
۳. آداب و سنن دیگر آن حضرت مانند آداب سفر ، غذا خوردن، پوشیدن لباس و غیره. مؤلف در این کتاب از مکروهات ذکری به میان نیاورده است چرا که ما معتقدیم که هیچ فعل مکروهی از آن حضرت سرنمی زد و بر این مطلب دلیل عقلی و نقلی نیز قائم است.
ایشان اسانید روایات را حذف نموده و روایات مرسله و مسنده را از یکدیگر جدا نموده است و برای این که کار بر خوانندگان آسان شود نام مؤلفین و کتابهای ایشان را ذکر کرده‌اند تا ایشان بتوانند به اصل روایات منقوله مراجعه نمایند.
برخی روایات مربوط به شمائل آن حضرت نیز در این کتاب به خاطر تیمن و تبرک و نیز از آن جهت که در این روایات به مقداری از اخلاق و آداب آن حضرت اشاره شده، آورده شده است.

۳ - ساختار کتاب

[ویرایش]

اصل کتاب شامل ۲۱ باب و ۴۱۱ حدیث می‌باشد. بعدا توسط مترجم و محقق کتاب و به دستور مؤلف ابواب و ملحقاتی به آن اضافه شده که مجموع احادیث این کتاب را به ۹۱۸ حدیث رسانده است.
البته چند حدیث از اصل کتاب به دستور خود علامه حذف گردیده است.
کتاب پس از ذکر خطبه‌ای در حمد و ستایش خدا و سلام و در جوار پیامبر اکرم و آل طاهرینش علیهم‌السّلام با آیه شریفه «لقد کان لکم فی رسول الله اسوة حسنة» ادامه یافته و در اولین باب، مؤلف به ذکر روایاتی در باب شمائل آن وجود نورانی و اخلاق کریمه اش می‌پردازد. آنچه در این باب قابل توجه است نکات بسیار جزئی است که در باره شمائل آن حضرت روایت شده است.
آداب معاشرت ، نظافت ، سفر ، لباس، مسکن، خواب، زناشویی و تربیت فرزند، خوردن و آشامیدن، و غیره از دیگر ابواب این کتاب ارزشمند می‌باشد.

۴ - نسخه برنامه

[ویرایش]

این نسخه همراه با تحقیق و ترجمه فارسی محمد هادی فقهی و ملحقاتی که ایشان به اصل کتاب افزوده‌اند برای هفتمین بار توسط انتشارات کتابفروشی اسلامیه به زیور طبع آراسته گردیده است.

۵ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. احزاب/سوره۳۳، آیه۲۱.    


۶ - منبع

[ویرایش]
نرم افزار گنجینه روایات، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار