• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سال 214 هجری قمری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر سال دویست و چهارده هجری قمری، رویدادها و وقایع نظامی مختلفی در جهان اسلام رخ داد، مانند عزل عیسی بن یزید جلّودی از حکومت مصر، وقوع جنگ و شورش‌های پراکنده در سرزمین‌های سیسیل، ‌مصر، اندلس و ارمنستان، درگذشت برخی از شخصیت‌های مشهور مانند ابن عبدالحکم و ... .


۱ - رویدادها


• عیسی بن یزید جلّودی به علت ناتوانی در سرکوبی شورشیان از حکومت مصر عزل شد.
مامون، ولایت مصر را به برادرش معتصم سپرده و او را به فرماندهی ارتش منصوب کرد. حیدر بن کاووس ملقب به «افشین» نیز وی را همراهی کرد. معتصم، شورش را سرکوب کرد و محرّکان را به قتل رساند.
• پس از کشته شدن محمد بن حمید طوسی در جنگ با بابک خرمدین، علی بن هشام به جای وی به حکومت آذربایجان منصوب شد.
سلیمان بن عبدالله بن سلیمان عباسی به جای صالح بن عباس عباسی بر دو شهر مکه و مدینه حکومت یافت. فرمانروایان عباسی به طور متوالی تا سال ۲۴۸ ق بر این دو شهر ولایت داشتند.
• در زمان حکومت عبدالرحمان بن حکم، مسجد ابن عدّبس در «اشبیلیه» (سویل) بنا نهاده شد. این مسجد به جهت نظارت قاضی ابن عدّبس بر ساخت آن، بدو منسوب است. این مسجد در حال حاضر به کلیسای «سان سالوادور» تبدیل شده است.
• درگذشت امپراتور میخائیل دوم (عموری) و نصب پسر وی، «تئوفیل» به عنوان امپراتور روم.

۲ - وقایع نظامی

وقوع جنگ و شورش‌های پراکنده در سرزمین‌های سیسیل، ‌مصر، اندلس و ارمنستان:
- امیر‌ اندلس، عبدالرحمان بن حکم، نیرویی دریایی، از بندر طرطوشه (ترتوز) اسپانیا به سیسیل روانه ساخت. این لشکر به فرماندهی دریادار، اصبغ هوّاری بربری و با هدف استحکام بخشیدن به مراکز دفاعی اغلبیان و نیز شکست ناوگان بیزانس و تسلط بر شهر «مینو» صورت گرفت.
- قیسیان و یمانیان به رهبری عبدالله بن حلیس هلالی و عبدالسلام بن ابی‌ماضی به در مصر جنگ با یک دیگر پرداختند. معتصم، همراه با سردار خود افشین به سرکوبی آشوب و کشتن و به دار آویختن سران غائله پرداخت.
- عبدالرحمان بن حکم امیر‌ اندلس شهر آشوب زده «باجه» را وادار به اطاعت کرد و با زور آن را به فرمان خویش درآورد و لشکری برای نبرد با «هاشم ضراب» ـ فرمانده آشوبگران ـ به شهر «طلیطله» فرستاد. این لشکر پس از دو سال نبرد او را دستگیر کرد و به قتل رساند.
- شورش بابک خرمدین در ارمنستان، لشکریان خلیفه و فرمانده ایشان، محمد بن حمید طوسی را با شکست مواجه کرد. در این جنگ، محمد بن حمید کشته شد.

۳ - درگذشتگان


• ابن عبدالحکم.
ایفیموس.
علاّن شعوبی.
محمد بن حمید طوسی.
میخائیل دوم.

۴ - منبع


عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۴۷۸.

جعبه ابزار