• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سال 213 هجری قمری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر سال دویست و سیزده هجری قمری، رویدادها و وقایع نظامی مختلفی در جهان اسلام رخ داد، مانند انتصاب معتصم عباسی به حکومت شام و مصر توسط مامون عباسی، وقوع جنگ و شورش‌های پراکنده در سرزمین‌های سیسیل، ‌اندلس، یمن و مصر، درگذشت برخی از شخصیت‌های مشهور مانند ابن هشام و ... .


۱ - رویدادها

[ویرایش]

• مامون، عباس پسرش را مامور حفاظت از ناحیه جزیره و شهرهای نظامی و مرزی (عواصم) کرد. و برادرش معتصم را به حکومت شام و مصر گماشت. معتصم به نیابت از برادرش مامون، عیسی بن یزید جلودی را به ولایت مصر گمارد.
عبدالله بن طاهر، پس از مرگ برادرش طلحه، به خراسان بازگشت تا حکومت آن جا را اداره کند. پیش از این طلحه از سوی عبدالله به نیابت برادر در آن جا حکومت داشت.
قاضی اسد بن فرات فرمانده حمله (عملیات) سیسیل فرمانروای آن سامان درگذشت و محمد بن ابی‌جواری به جای او منصوب شد.
• درگذشت ادریس دوم و جانشینی پسرش، محمد منتصر و تقسیم حکومت میان خود و برادرانش که این اقدام به سستی بنیاد حکومت انجامید.
• مامون، غسّان بن عباد را به حکومت سند منصوب کرد.

۲ - وقایع نظامی

[ویرایش]
وقوع جنگ و شورش‌های پراکنده در سرزمین‌های سیسیل، ‌اندلس، یمن و مصر:
- اسد بن فرات، حکومت اسلامی را در برخی از مناطق سیسیل مستقر کرد. او در کنار باروی شهر سرقوسه (ساراکوسه) در شرق جزیره، به شهادت رسید و همان جا به خاک سپرده شد. پس از وی، محمد بن ابی‌جواری، فرماندهیِ این حمله را به عهده گرفت. مسلمانان دست از محاصره شهر برداشته و عقب‌نشینی کردند. در حالی که ناوگان‌ اندلس برای کمک به آنان حرکت کرد.
- مردم «مارده» در اندلس علیه عبدالرحمان ثانی «اوسط» پسر حکم شورش کردند؛ این شورش به رهبری محمد بن عبدالجبار بربری و سلیمان بن مارتین ـ که از مؤکدین بود ـ صورت پذیرفت. این دو، با همدستی یک دیگر، مروان جلّیقی، والی شهر را به قتل رسانیدند. امیر عبدالرحمان با حملاتی چند به «مارده» شورش را سرکوب کرد.
- جنگ قبیله‌ای میان یمانیان و قیسیان؛ آشوبی که در سال ۲۰۷ ق میان قیسیان و یمانیان رخ داد، سرکوب شد. درگیری بین دو قبیله به این خاطر بود که یکی از مضریان، ساکن «تدمیر» از شاخه درختی که از باغ یکی از یمانیان بیرون آویخته بود، برگی جدا کرد. مالک باغ، این فرد را به قتل رسانید. در نتیجه، جنگی به مدت هفت سال، بین دو قبیله ادامه یافت.
- کشاورزان، در منطقه دلتای سفلی در مصر بدلیل ظلم مامورِ مالیاتی، شورش کردند.

۳ - درگذشتگان

[ویرایش]

• ابن هشام.
احمد بن یوسف کاتب.
ادریس دوم علوی.
اسد بن فرات.
ثمامة بن اشرس.
جبرائیل بن بختیشوع.
حمزه خارجی.
عکّوک.

۴ - منبع

[ویرایش]

عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۴۷۴.

جعبه ابزار