• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

دانشگاه الازهر

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدانشگاه الازهر مصر از مراکز دینی و علمی است که قدمتی هزار ساله دارد. این دانشگاه به منظور تبادل دانشجو، استاد و برقراری ارتباط با دانشگاههای دیگر جهان در راستای اشاعه فرهنگ تسامح و معنای اعتدال و میانه‌روی همکاری و فعالیتهای مختلفی انجام می‌دهد.


۱ - تاریخچه دانشگاه الازهر

[ویرایش]

دانشگاه الازهر مصر با قدمتی هزارساله به عنوان اولین مؤسسه دینی، علمی و اسلامی در قاهره پایتخت مصر در دوران فاطمیان ساخته شد که به منظور اشاعه اعتدال و میانه روی فعالیتهای بسیاری انجام می دهد. این دانشگاه از زمان تأسیس تغییرات و تحولات بسیاری شاهد بوده است . اما اینک مساحت این دانشگاه به ۱۲ هزار متر مربع یعنی بیشتر از دو برابر دوره فاطمیان مساحت دارد و همچنین دارای ۵ مناره است.

۲ - دانشکده های دانشگاه الازهر

[ویرایش]

دانشگاه الازهر دارای ۶۰ دانشکده بوده که ۴۳ دانشکده برای پسران و ۱۷ دانشکده برای دختران است.
برخی از دانشکده های این دانشگاه عبارت است از: دندانپزشکی، پزشکی، مهندسی، زبان عربی، مطالعات اسلامی، حقوق، اصول دین، اقتصاد، آموزش و پرورش که برخی از آنها در قاهره و برخی در شهرهای دیگر قرار دارند.

۳ - فعالیت های دانشگاه الازهر

[ویرایش]

دانشگاه الازهر مصر در راستای اشاعه اعتدال و میانه روی در جهان فعالیتهای مختلفی انجام می دهد که یکی از آنها پذیرش دانشجو از سراسر جهان است و یا تأسیس شعبه ای از این دانشگاه در کشورهای اسلامی است، به گونه ای که شعبه ای از این دانشگاه در فلسطین، لبنان و عربستان وجود دارد.
دانشگاه الازهر به منظور ادامه فعالیتهای خود توافقنامه های همکاری علمی و فرهنگی با دانشگاههای مختف چون لبنان و ایران منعقد کرده است که با تأسیس شعبه ای از این دانشگاه سعی در تبادل اطلاعات، دانشجو، استاد و همچنین اشاعه فرهنگ تسامح منعقد دارد.
از فعالیتهای دیگر الازهر برگزاری همایش، نشست و دیدارهای مختلف است که طی دیدار اخیر گروهی فرانسوی از این دانشگاه بازدید کرده و با چهره اسلام و مسلمانان آشنا شدند.

۴ - پذیرش دانشجو در دانشگاه الازهر

[ویرایش]

این دانشگاه هر ساله با فراهم شدن شرایط خاص و ویژه چون اجازه از سوی دانشگاه و شورای عالی امور اسلامی و سفارت کشور خارجی دانشجو می پذیرد، به طوری که می توان گفت ۱۰ درصد از دانشجویان دانشگاه الازهر دانشجویان اعزام شده هستند که در این دانشگاه تحصیل می کنند.
بنابراین مصر برای آسایش آنها امکاناتی مهیا می کند که تأسیس و گسترش شهرک دانشگاهی یکی از آنهاست. نخستین شهرک دانشگاهی مصر در سال ۱۹۷۰ شامل ساختمان مسکونی و رستوران برای ۴۵۰ دانشجو در قاهره ساخته شد که اینک این ساختمان ۷ طبقه شده و بیش از ۶۲۰۰ دانشجو در آن ساکن می شوند .
البته شهرکهای دانشگاهی دیگر در شهرهای اسوان، قنا، سیوه، سینا، اسیوط نیز ساخته شده اند که به منظور اسکان دانشجویانی که در شهرهای دیگر مصر در دانشکده های الازهر تحصیل می کنند، بنا شده اند .

۵ - خدمات دانشگاه الازهر به دانشجویان

[ویرایش]

علاوه بر امکان اسکان در شهرهای مختلف مصر که فاصله نزدیکی با دانشکده دارند، خدماتی چون شرکت در فعالیتهای ورزشی دانشکده ها، اعطای برخی از اقلام مصرفی، تأسیس اتحادیه دانشجویان اعزام شده و همچنین خدماتی که به دانشجویان مصری ارائه می شود، به دانشجویان اعزامی این دانشگاه داده می شود. البته امکانات پزشکی و بهداشتی شامل دندانپزشکی، داروخانه، خدمات درمانی فوری و یا پیشگیری از برخی بیماریها نیز به دانشجویان اعزام شده نیز ارائه می شود.
دانشگاه الازهر مصر دارای مراکزی چون مرکز بیماریهای خاص، مرکز میکروبیولوژی، مرکز بین المللی اسلامی تحقیقات و مطالعات محیط زیست و مرکز اقتصاد اسلامی دارد که به این دانشگاه وابسته است.

۶ - منبع

[ویرایش]
تهیه شده توسط گروه پژوهشی ویکی فقه (برگرفته از سایت های مختلف)


جعبه ابزار