• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

هاشم قزوینی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشیخ هاشم مدرس قزوینی (۱۲۷۰-۱۳۳۹ش)، از علمای بزرگ شیعه و از مدرسان حوزه علمیه مشهد در سده سیزدهم و چهاردهم شمسی بود.شیخ هاشم قزوینیشیخ هاشم قزوینی عالم متفکر و زاهد با تقوا در سال ۱۲۷۰ش. در یکی از آبادی‌های اطراف قزوین دیده به جهان گشود.


شیخ هاشم مقدمات و ادبیات را در قزوین نزد اساتید آن روز فرا گرفت و پس از تکمیل ادبیات نزد استادان معروف قزوین، (حضرت آیت الله حاج ملا علی طارمی و حضرت‌ آیت الله آخوند ملا علی‌اکبر)، سطوح عالیه فقه و اصول را خواند. و در همین شهر فلسفه اشراق و فلسفه مشاء را نزد استاد عالیقدر خود، مرحوم علامه سید موسی زرآبادی آموخت.
آنگاه برای تکمیل مدارج علمی به اصفهان عزیمت نمود و نزد استادان آن دیار، مرحوم آیت الله حاج محمد ابراهیم کلباسی، و آیت الله شیخ محمدحسین فشارکی کسب فیض کرد، و بعد از شش سال به وطن بازگشت، امّا باز هم شوق به کسب علم وی را مایل به مهاجرت به مشهد مقدس نمود، و در آن‌جا از محضر حضرت آیت الله حاج آقا حسین قمی و آیت الله میرزا محمد آقازاده خراسانی (فرزند آخوند خراسانی، صاحب کفایه) و آیت الله میرزا مهدی اصفهانی کسب کمال نمود و از دو استاد اخیر به اجازه اجتهاد مفتخر گردید، و همین اجازه از طرف حضرت آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی حاشیه زده شد و تأیید گشت.


سرانجام شیخ هاشم، پس از ۶۹ سال عمر با برکت، در سال ۱۳۳۹ش دنیا را بدرود گفت و در جوار حضرت رضا (علیه‌السلام) به سرای باقی شتافت.
[۱] صمدیها قزوينی، رضا، زهد مجسم، ص۵۴.
و در حرم امام رضا (علیه‌السلام) به خاک سپرده شد.


۱. صمدیها قزوينی، رضا، زهد مجسم، ص۵۴.سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «آیت الله سید موسی زر آبادی قزوینی»، تاریخ بازیابی ۱۴۰۰/۰۸/۱۹.    


جعبه ابزار