• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

نمازهای ماه رجب

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افماه رجب هفتمین ماه قمری و اولین ماه از ماه‌های حرام می‌باشد. برای این ماه اعمال مستجبی بسیاری ذکر شده است. ‌نمازهای ماه رجب، نمازهایی هستند که در وقت‌های مختلفی در ماه رجب خوانده می‌شوند.


۱ - نماز در هر شب ماه

[ویرایش]

در هر شب، دو رکعت خوانده می‌شود، در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره کافرون و یک مرتبه سوره توحید خوانده شود. بعد از دو رکعت چون سلام نماز را دهد، دست‌ها را بلند کند و بگوید: ««لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر و الیه المصیر و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم صلّ علی محمد النّبیّ الامّیّ و آله»» و دست‌ها را به صورت خود بکشد.
از حضرت رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) مروی است که کسی که این عمل را به جا آورد، حق تعالی دعای او را مستجاب گرداند و ثواب شصت حج و شصت عمره به او عطا فرماید.

۲ - نماز لیلة الرغائب

[ویرایش]

عمل لیلة الرغائب: اولین شب جمعه این ماه «لیلة الرغائب» نام دارد که دارای فضیلت بسیاری است. دستور این عمل چنین است: روز پنج شنبه را روزه بگیرد و بین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز دو رکعتی به ترتیب زیر بخواند:
الف. در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره قدر و دوازده مرتبه سوره اخلاص.
ب. بعد از نمازها بگوید: ««اللهمّ صلّ علی محمّد النّبیّ الامّیّ و آله»».
ج. پس سجده کند و هفتاد مرتبه بگوید: ««سبّوح قدّوس ربّ الملائکة و الرّوح»». سپس از سجده برخیزد و بگوید: ««ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم انّک انت العلیّ العظیم»».
د. بار دیگر به سجده رود و هفتاد مرتبه بگوید: ««سبّوح قدّوس ربّ الملائکة و الروح»». و در خاتمه نیازمندی‌های خویش را از خداوند طلب نماید.

۳ - نماز در روز جمعه

[ویرایش]

از رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) روایت شده است: کسی که چهار رکعت نماز بخواند مابین ظهر و عصر جمعه، در هر رکعت سوره حمد یک مرتبه و آیة الکرسی هفت مرتبه و سوره توحید پنج مرتبه و بعد از نماز ده مرتبه بگوید: ««استغفرالله الذی لا اله الّا هو و اساله التّوبة»». بنویسد خدای تعالی برای او هر روز تا بمیرد هزار حسنه و عطا می‌فرماید خدا به او به‌ اندازه هر آیه که قرائت کرده شهری در بهشت از یاقوت سرخ، و به هر حرفی قصری در بهشت از درّ سفید، و تزویج می‌فرماید خدای تعالی به او حور‌العین، و راضی می‌شود از او به رضایی که سختی و غضبی بعد از او نباشد و نوشته می‌شود از عبادت‌کنندگان و ختم عمرش به سعادت و مغفرت است.

۴ - نماز در روز اول

[ویرایش]

نماز حضرت سلمان که رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) به او فرمود این نماز را بخوان.
این نماز ده رکعت است که به صورت پنج نماز دو رکعتی به شرح زیر خوانده می‌شود:
الف. در هر رکعت بعد از حمد، سه بار سوره اخلاص و سه بار سوره کافرون.
ب. بعد از هر دو رکعت دست‌ها را بلند کند و این دعا را بخواند: ««لا اله الّا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر»».
ج. سپس بگوید: ««اللهمّ لا مانع لما اعطیت و لا معطی لما منعت و لا ینفع ذا الجدّ منک الجدّ»». پس دست‌ها را به روی خود بکشد.
[۶] ملکی تبریزی، جواد، المراقبات، ص۱۴۲.

سید روایت کرده است که هر کس در ماه رجب یک روز را روزه بدارد و چهار رکعت نماز گزارد در رکعت اول صد مرتبه آیة‌الکرسی، و در رکعت دوم دویست مرتبه سوره توحید، نمیرد تا جای خود را در بهشت ببیند یا دیده شود برای او.

۵ - نماز یک شبی در ماه

[ویرایش]

از رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) روایت شده که فرمود: «هر کس در یک شب از ماه رجب دو رکعت نماز، و در این دو رکعت صد مرتبه سوره توحید را بخواند، ثواب آن مثل این است که صد سال روزه گرفته است در راه خدا، و عطا کند خدا به او صد قصر در بهشت در هر قصری در جوار یکی از پیامبران (علیهم‌السّلام)».
یاد‌آوری می‌شود که شب‌های ماه رجب هر کدام نماز به خصوصی دارند که در کتاب مفاتیح‌الجنان به تفصیل آورده شده است.

۶ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، ص۱۳۸.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۹۸، ص۳۹۶-۳۹۷.    
۳. ابن طاووس، سید رضی‌الدین، اقبال، ج۳، ص۲۰۰.    
۴. قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، ص۲۸۶.    
۵. قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، ص۲۹۳.    
۶. ملکی تبریزی، جواد، المراقبات، ص۱۴۲.
۷. قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، ص۱۳۷.    
۸. قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، ص۱۳۷.    


۷ - منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «نمازهای ماه رجب»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱۰/۸.    


جعبه ابزار