• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

فرقه

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمقالات مرتبط: فریق (مفردات‌قرآن).

فرقه ازحیث لغت، معنی گروه و دسته را می‌دهد و فريق، گروه جدا شده از ديگران است.فرقه در آیات قرآن نیز به معنی گروه و دسته است. در سوره شوری، آیه۷ چنین بیان می‌کند:
«فَرِيقٌ فِي الْجَنَّةِ وَ فَرِيقٌ فِي السَّعِيرِ»؛ گروهی در بهشت وگروهی در جهنم هستند.
همچنین در سوره توبه، آیه ۱۲۲ آمده است: « فَلَوْ لا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّين »؛
چرا از هر گروه دسته‌اى براى تفقّه در دین کوچ نمي‌كنند.


پيروان راستين پیامبر کسانی‌اند كه از هر گونه تحریف و تغيير و بدعت و انحراف از اصول تعليمات آن حضرت بر كنار ماندند و در همان گروهی باقی ماندند که پیامبر به آن مبعوث شد، به همين جهت در حديثی که از امام علی علیه‌السلام نقل شده فرموده‌اند:
«والذي نفسي بيده لتفترقن هذه الأمة على ثلاثة وسبعين فرقة كلها في النار الا فرقة وَ مِمَّنْ خَلَقْنا أُمَّةٌ يَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَ بِهِ يَعْدِلُون و هذه التي تنجو من هذه الامة»؛ سوگند به آن كس كه جانم بدست او است اين امت به هفتاد و سه فرقه تقسيم مى‌شوند كه همه در دوزخند جز يك گروه كه خداوند در آیه «و مِمَّنْ خَلَقْنا أُمَّةٌ ... » به آنها اشاره كرده است. تنها آنها، اهل نجاتند.

۲.۱ - تبیین عدد ۷۳

ممكن است عدد ۷۳ فرقه، عدد تكثير باشد و اشاره به گروه‌هاى مختلفى است كه در طول تاریخ اسلام با عقائد عجيب و غريب روى كار آمدند و خوشبختانه غالب آنها منقرض شده‌اند و امروز تنها نامى از آنها در كتب تاريخ عقائد به چشم مى‌خورد.
در تفسیر عیاشی از ابن صهبان بکری نقل شده كه امیرالمؤمنین عليه‌السّلام نیز این حدیث را فرموده، همچنین در المیزان از برهان از ذاذان از على عليه‌السّلام بلفظ «يفترق هذه الامّة ...» نقل شده است و در آخر آن هست: «انا و شيعتى».
در حديث ديگرى كه در منابع اهل تسنن از على علیه‌السلام نقل شده مى‌خوانيم كه على علیه‌السلام ضمن اشاره به گروه‌هاى مختلفى كه در آينده در امت اسلامی پيدا مى‌شوند، فرمود: گروهى كه اهل نجاتند من و شیعیان و پيروان مکتب من هستند.
[۵] تفسير برهان، جلد۲، صفحه۵۳.۱. شوری/سوره۴۲، آیه۷.    
۲. توبه/سوره۹، آیه۱۲۲.    
۳. نور الثقلین، جلد۲، ص۱۰۵.    
۴. اعراف/سوره۷، آیه۱۸۱.    
۵. تفسير برهان، جلد۲، صفحه۵۳.سایت پرسمان دانشجویی، قسمت ادیان و مذاهب    جعبه ابزار