• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

فراماسونری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اففراماسونری، به انجمن‌های سری گفته می‌شود که در ظاهر ادعای مرام اخوت و برادری دارند ولی در حقیقت انگیزه اصلی ایشان تصاحب قدرت و زور و زر، و خدمت به امپریالیسم می‌باشد.فراماسون گرفته شده از کلمه فرانسوی فرانماسون (franemason) بوده که ترجمه لغوی آن "بنّای آزاد" می‌باشد. تاریخ تشکیل فراماسون‌ها به قرون وسطی برمی گردد و بدین نحو که در آن ایام بنّاهای آزاد روزمزد دوره‌گرد، با تشکیل اتحادیه‌ای در شهری از فرانسه گرد هم آمده و برای پیش برد منافع مشترک‌شان تصمیماتی اتخاذ می‌کردند و آن‌ها پس از مدتی تشکیلاتِ مخفی و زیرزمینی خود را به نام فراماسون نامیدند… در قرون ۱۸ و ۱۹ میلادی تشکیلات فراماسون به خدمت امپریالیسم درآمد و همانند میسیون‌ها (هیات‌های مذهبی) به عنوان جاده صاف کن استعمار به مناطق مختلف دنیا گسیل داده شدند… بزرگترین لژ آنان در انگلیس تشکیل شد که عمدتاً بعنوان عامل انگلیس عمل می‌کردند و اعضای اصلی این دستگاه از اعیان، اشراف، سرمایه‌داران و بازاریان متموّل بودند. در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، شعب دستگاه فراماسون در کنار استعمار به کشورهای اسلامی، بخصوص ترکیه، ایران و جهان عرب راه پیدا کردند… فراماسون عضو انجمن‌های سری است که با استعمار انگلیس سیا و امریکا رابطه مستقیم داشته و مرام ادعایی‌اش اخوت و برادری، ولی انگیزه اصلی وی تصاحب قدرت و زور و زَر و خدمت به امپریالیسم می‌باشد.
[۱] نقوی، علی‌محمد، جامعه شناسی غربگرایی، ص۱۵۷- ۱۵۸، امیرکبیر، تهران ۱۳۶۱، چاپ اول، جاول.

بطور کلی می‌توان گفت که فراماسونر در سده ۱۸ از هر جهت یک نهاد وابسته به بورژوازی به شمار می‌رفت و از طرفی همین طبقه نوپا بود که در برابر دو طبقه دیگر اشراف وابسته به کلیسا و اشراف حاکم بر سیاست دولت، بپاخاسته و به کمک عوامل و نهادهای خود از جمله انجمن‌های فراماسون‌گری، خواهان آزادی، آزادی از نوع فئودالیته مذهبی و سیاسی، آزادی در کار، بازرگانی و انباشتن سرمایه بود. بوژروازی فریاد برابری سر می‌داد، زیرا می‌خواست در زمینه حقوق سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و قضایی …با دو طبقه دیگر برابر باشد.
[۲] حائری، عبدالهادی، تاریخ جنبش‌ها و تکاپوهای فراماسونری در کشورهای اسلامی، ص۲۸، آستان قدس ۱۳۶۸.
از پیشتازان انقلابی و سیاسی نیمه دوم سده هیجدهم که به جرگه فراماسون‌گری پیوستند انقلابیون آمریکا بودند ولی فراماسون‌گری در آمریکای شمالی به کوشش فراماسونری انگلیسی، اسکاتلندی و ایرلندی در دهه‌های آغازین سده هیجدهم پدید آمد …
[۳] حائری، عبدالهادی، تاریخ جنبش‌ها و تکاپوهای فراماسونری در کشورهای اسلامی، ص۲۹، آستان قدس ۱۳۶۸.شخصیت‌های معروف جهانی که جزو فراماسون‌ها بوده‌اند:
- بنیامین فرانکلین که از امضاکنندگان بیانیه استقلال امریکا و به عنوان استادبزرگ پنسیلوانیا بود.
- جرج واشنگتن اولین رییس جمهور آمریکا در سن ۲۱ سالگی یعنی در ۱۷۷۶ فراماسون شد.
- به گفته ویل دورانت در تاریخ تمدن، گروهی از کشیشان کلیسا و حتی برادران لوئی شانزدهم شاه فرانسه فراماسونر بودند.
- ‌اندیشه‌گران و نویسندگانی چون مونتیسکیو، ولتر، روسونیز فراماسونر بودند.
- انقلابی نام‌دار فرانسه "میرابو" خود فراماسونر بود.
- تزارپتر سوم در ۱۷۶۲ به عضویت فراماسونری درآمد.
- به گزارش برخی اسناد، گریبایدوف سفیر روسیه در ایران به سال ۱۸۲۸ فراماسونر بود.
- لئون تولستوی: وی که نویسنده نامدار روسی است در کتاب جنگ و صلح بخشی از کتاب را درمورد یکی از قهرمانان داستان بنام «پی یر» به ذکر آداب و رسوم فراماسونان اختصاص می‌دهد که خود نشان رشد این مسلک در روسیه بوده است.
- ادوارد هفتم پادشاه انگلیس استاد بزرگ فراماسونری انگلستان بود در سال ۱۹۰۱.
- شاهزاده ویلز که سپس شاه انگلستان شد، ابتدا عنوان استاد بزرگ فراماسونری را برای خود برگزید و سپس آن را رها کرد و عنوان "نگهبان فراماسونری انگلستان" را برای خویش انتخاب نمود.
- ژنرال ولزلی (welseley) فرمانده نیروهای انگلیسی در خیزش میهن‌پرستانه عرابی پاشا در مصر به سال ۱۸۸۲ میلادی فراماسونر بود.
[۴] حائری، عبدالهادی، تاریخ جنبش‌ها و تکاپوهای فراماسونری در کشورهای اسلامی، ص۲۷ – ۳۹، آستان قدس ۱۳۶۸.میرزا ملکم خان ناظم‌الدوله که در سال ۱۲۷۴/۱۸۵۷ به عضویت لژ "دوستی صادقانه پاریس درآمده بود، نخستین بار در سال ۱۲۷۵/۱۸۵۸م یک انجمن پنهانی بنام فراموش‌خانه در تهران بنیاد نهاد و گفته شده است که ملکم‌خان هم‌نوایی ناصرالدین شاه را برای اینکار نیز بدست آورده بود ولی در سه چهار سال بعد فراموش‌خانه توسط ناصرالدین شاه تعطیل شد. پس از کشته شدن ناصرالدین شاه سال ۱۳۱۴/۱۸۹۶ (آنان که با فراموش‌خانه آشنا بودند) انجمنی همانند فراموش‌خانه ولی به نام "جامعه آدمیت" بنیاد نهادند و‌ اندیشه‌های ملکم‌خان را تبلیغ کردند سرپرست این انجمن پنهان عباسقلی‌خان آدمیت بود که اعضای آن را بسیاری از سرشناسان ایران تشکیل می‌دادند… لازم به تذکر است جامعه آدمیت در انقلاب مشروطیت ایران که از ۱۳۲۴/۱۹۰۶ آغاز شد سخت درگیر بود و در پیش‌برد آرمان‌های انقلاب نیز کوشید… در سال ۱۳۲۵-۱۹۰۷ نخستین انجمن فراماسون‌گری ایران که از سوی سازمان‌های فراماسون‌گری به رسمیت شناخته شد نام گرفت و یکی از کسانی که به لژ بیداری پیوسته بوده میرزا صادق‌خان امیر فراهانی مشهور به ادیب الممالک شاعر نامدار بود…


بسیاری از کسانی که به لژ مذکور وابسته بودند، از چهره‌های سرشناس و پر تکاپوی انقلاب مشروطیت ایران به شمار می‌رفتند یکی از آنان حاج علی‌قلی‌خان سردار اسعد بختیاری بود که حتی به عنوان فرمانده و رهبر مشروطه‌گران اصفهان در سال ۱۳۲۷/۱۹۰۹م تهران را گشود… به دیده ما کارگردانان چهره‌هایی مانند سردار اسعد فراماسون در انقلاب مشروطیت نقشی جز به بیراهه کشاندن انقلاب نداشتند…در سال ۱۹۵۷م/۱۳۳۶ دکتر منوچهر اقبال نخست وزیر شد، وی علاوه بر خودش که رهبر سازمان فرماسون‌گری بوده سیاهه‌ای از لژهای فرماسون‌گری و آماری از اعضا وابسته بدان لژها در ایران بدست آورد. در این سیاهه نام مهندس جعفر شریف‌امامی رییس مجلس سنا به عنوان استاد بزرگ و نام احمد علی‌آبادی به عنوان دبیر کل آمده… بود. پس از انقلاب اسلامی ایران به سال ۱۳۵۷ شمسی یکی از مراکز فراماسون‌گری که به آن "ستاد عملیات استاد اعظم جعفر شریف‌امامی" می‌گفتند، کشف گردید… و روشن شد که نه تنها در روزگار محمدرضا شاه پهلوی سیاست کلی ایران بلکه سررشته اقتصاد کشور نیز به شیوه‌ای بنیادی در دست فراماسونان بوده است… از پیگیری تکاپوی فراماسونان ایرانی پس از انقلاب اسلامی آگاهی‌های بسنده نداریم، و تنها خبری که در این زمینه بدست آمده از برنامه‌ای ویژه سرچشمه می‌گیرد که از کانال چهار تلویزیون انگلیس در ۹ مه ۱۹۸۸/۱۹ اردیبهشت ۱۳۶۷ پخش شد. در آن برنامه سری به آگاهی همگان رسید که تشکیلات فراماسونان ایرانی پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ شمسی به ایالت کالیفرنیا در آمریکا انتقال یافته است.
[۵] حائری، عبدالهادی، تاریخ جنبش‌ها و تکاپوهای فراماسونری در کشورهای اسلامی، ص۵۳-۵۰، آستان قدس ۱۳۶۸.
[۶] کیهان هوایی، شماره ۷۷۷.۱. نقوی، علی‌محمد، جامعه شناسی غربگرایی، ص۱۵۷- ۱۵۸، امیرکبیر، تهران ۱۳۶۱، چاپ اول، جاول.
۲. حائری، عبدالهادی، تاریخ جنبش‌ها و تکاپوهای فراماسونری در کشورهای اسلامی، ص۲۸، آستان قدس ۱۳۶۸.
۳. حائری، عبدالهادی، تاریخ جنبش‌ها و تکاپوهای فراماسونری در کشورهای اسلامی، ص۲۹، آستان قدس ۱۳۶۸.
۴. حائری، عبدالهادی، تاریخ جنبش‌ها و تکاپوهای فراماسونری در کشورهای اسلامی، ص۲۷ – ۳۹، آستان قدس ۱۳۶۸.
۵. حائری، عبدالهادی، تاریخ جنبش‌ها و تکاپوهای فراماسونری در کشورهای اسلامی، ص۵۳-۵۰، آستان قدس ۱۳۶۸.
۶. کیهان هوایی، شماره ۷۷۷.سایت راسخون، مقالات سیاسی، اکبری‌زادگان، نوروز، برگرفته از مقاله «فراماسونری»، تاریخ بازیابی ۹۶/۵/۸.    


جعبه ابزار