• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سال 5 هجری قمری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسال ۵ هجری قمری، پنجمین سال از قرن ۱ قمری مصادف با سال ۵ هجری شمسی است. در این سال رویدادها و وقایع نظامی و غیرنظامی مختلفی در جهان اسلام رخ داد، مانند: تشریع حکم وجوب حج، ازدواج پیامبر با زینب بنت جحش، غزوه احزاب، وفات برخی صحابه و ... .- تشریع و وجوب حج.
- نزول آیه نهی از فرزندخواندگی پیامبر؛ رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) با زینب بنت جحش ازدواج کرد. زینب پیش از این، همسر زید بن حارثه، پسرخوانده رسول خدا بود.


- غزوه دومةالجندل: پیامبر، پس از آن که مطلع شد گروهی در پی حمله به مدینه هستند، برای جنگ به سوی آنان رفت، اما هنگامی که به آن‌جا رسید، آن گروه پراکنده شدند و پیامبر به مدینه بازگشت.
- غزوه خندق یا جنگ احزاب: در این نبرد، قریش قبایل هم‌پیمان خود را گرد آورده، با سپاهی گران به سوی مدینه حرکت کردند. یهودِ بنی‌قریظه نیز به آنان پیوستند، اما به جهت خندقی که مسلمانان به پیشنهاد سلمان فارسی پیرامون مدینه حفر کرده بودند کسی را توان رخنه در آن نبود (ماه شوال).
- غزوه بنی‌قریظه: پس از عقب‌نشینی قریش و هم‌پیمانان آنها به دلیل ناتوانی از ورود به مدینه، پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) در صدد جنگ با بنی‌قریظه برآمد، زیرا آنان با هم پیمانی با قریش، پیمان خود را با پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) شکسته بودند. از این رو پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) آنان را محاصره کرد و یهودیان تسلیم شدند و پذیرفتند که به قضاوت هم‌پیمان خود، سعد بن معاذ تن در دهند. او نیز به قتل مردان و اسارت زنان و فرزندانشان حکم داد. (اول ذیقعده)


سعد بن معاذ.
عامر بن مالک.


عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه برخی پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۱۰۸.


جعبه ابزار