• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

رضا استادی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افآیت‌الله رضا استادی مقدم در سال ۱۳۱۶ ش، در تهران، در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. وی یکی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم می‌باشد. ایشان علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی تالیفات با ارزشی نیز دارند.


۱ - معرفی اجمالی

[ویرایش]

«آیت‌الله رضا استادی مقدم»، در سال ۱۳۱۶ ش، در تهران، در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. پدرش، مرحوم حاج خداداد که در سال ۱۳۷۲ ش دار فانی را وداع گفت، مردی متدین و اهل خیر بود که همواره فرزند خود را در مسائل معنوی و مادی کمک می‌کرد. رضا، در سن هفت سالگی به دبستان رفت و در دوازده سالگی تحصیلات دوره ابتدایی را به پایان رساند. پس از آن، تا شانزده سالگی به کار و کسب مشغول بود.

۲ - ورود به حوزه علمیه

[ویرایش]

در شانزده سالگی به وساطت دو نفر از مؤمنان، به مسجد امین الدوله بازار تهران و مدرسه علمیه مروی رفت و تحصیل علوم دینی را آغاز کرد.حدود چهار سال از عمر طلبگی خود را در تهران سپری کرد و سپس به حوزه علمیه قم شرف یاب شد و در دروس دوره سطح شرکت کرد، سپس حدود ده سال در دروس خارج فقه و اصول شرکت کرد و از محضر استادان برجسته روزگار خود بهره برد. او، دو بار به عتبات عالیات مشرف شده بود که نخستین بار آن، در دوران کودکی و بار دوم در دوران تحصیل بود و چند ماه به طول انجامید که در طی این چند ماه در درس خارج برخی از استادان آن دیار نیز حاضر شد.
در طی این سال‌ها، شوق فراوان به گردآوری کتب و مطالعه آنها داشت که این مسئله، بعدها در شکل‌گیری روحیه پژوهش گری او تاثیر بسزایی داشت. هم چنین در این سال‌ها در درس اخلاق استادان حوزه علمیه تهران و قم حاضر می‌شد.

۳ - اساتید

[ویرایش]
آیت‌الله استادی، در سال‌های تحصیل خود، محضر استادان بسیاری را درک کرد. او، در حدود چهار سال در تهران، از محضر آقایان حاج شیخ عبدالکریم حق شناس ،شیخ احمد مجتهدی، مرحوم حاج شیخ هادی مقدس واعظ و میرزا عبدالعلی تهرانی استفاده کرد. در قم نیز در چند سالی که دروس دوره سطح را می‌خواند، به درس آیات ستوده، میرزا حسین نوری، خزعلی، محمد شاه آبادی، جعفر سبحانی، مکارم شیرازی، سلطانی بروجردی رفت و از درس ایشان، بهره برد.
با پایان یافتن دوره سطح نیز به دروس خارج آیات عظام مرحوم سید حسن فرید اراکی، مرحوم سید محمد محقق داماد یزدی، مرحوم سید محمدرضا گلپایگانی، مرحوم حاج شیخ محمد علی اراکی و آیت‌الله حاج سید موسی شبیری زنجانی رفت و در چند ماهی که در نجف حضور داشت، در درس خارج امام خمینی رحمة‌الله‌علیه ، آیت‌الله العظمی خویی رحمة‌الله‌علیه و شهید سید محمد باقر صدر رحمة‌الله‌علیه شرکت جست.

۴ - فعالیت‌ها

[ویرایش]

ایشان، تا به امروز فعالیت‌های فرهنگی بسیاری را به عالم اسلام تقدیم داشته است. او، در طول سال‌های متمادی به تدریس کتاب‌های شرح لمعه، اصول فقه، مکاسب، رسائل، کفایه و نیز اصول عقاید و تفسیر پرداخته و از این رهگذر، شاگردان بسیاری را پرورانده است. سه سال مدیر حوزه علمیه قم و پنج سال سرپرست کتاب خانه مسجد اعظم بود و چند سال است که عضو شورای عالی حوزه علمیه قم می‌باشد. او، حدود شش سال از اعضای هیئت امنای دایرة المعارف اسلامی و سه سال از اعضای مشاوران کتاب خانه آستان قدس رضوی بود.

۵ - مطیع رهبری

[ویرایش]

در پیش از انقلاب، دوشادوش مردم به مبارزه برای سرنگونی رژیم شاه پرداخت و پس از انقلاب، به عضویت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درآمد. وی، همواره به تبعیت از راه امام خمینی رحمة‌الله‌علیه و حمایت از رهبری مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید داشته و هماره دست آوردهای انقلاب را که همانا حاصل خون هزاران شهید بوده، پاس می‌داشته است.

۶ - تالیفات

[ویرایش]

آیت‌الله استادی، تا کنون حدود ۱۵۰ مقاله نگاشته که پس از چاپ در مجلات، به صورت کتاب‌هایی با نام‌های مختلف تجدید چاپ شده است. وی، کتب بسیاری را نیز تصحیح نموده است.
برخی از کتاب‌های ایشان عبارت است از:
۱. فهرست کتاب‌های خطی کتاب خانه مدرسه فیضیه؛
۲. کتاب نامه نهج‌البلاغه؛
۳. کتاب نامه امام صادق علیه‌السّلام ؛
۴. اصول دین برای همه؛
۵. مدارک نهج البلاغة؛
۶. شرح احوال و آثار محقق حلی؛
۷. گزیده منتهی الآمال؛
۸. مختصر نجم الثاقب؛
۹. آشنایی با تفسیر و مفسران؛
۱۰. فدک؛
۱۱ دانشمندان شیعه؛
۱۲. نوزده ستاره و یک ماه؛
۱۳. ابناء الزهراء، ابناء الرسول؛
۱۴. شرایط اجتهاد.

۷ - عناوین مرتبط

[ویرایش]

شیعه و پاسخ چند پرسش‌ (کتاب)

۸ - منبع

[ویرایش]
نرم افزار تا حضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار