• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

جهاد اکبر (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب جهاد اکبر یا مبارزه با نفس اثر گرانقدر امام خمینی رحمة‌الله‌علیه در موضوع سیر و سلوک و عبادت و معرفت است.


۱ - معرفی کتاب

[ویرایش]

کتاب جهاد اکبر تقریر بیانات و رهنمودهای امام خمینی رحمة‌الله‌علیه در نجف اشرف است که توسط حجت الاسلام و المسلمین سید حمید روحانی تقریر و تنظیم گردیده است، ایشان خود در این باره می‌گوید: امام خمینی در سال‌هایی که در نجف اشرف در حال تبعید به سر می‌بردند از رسالت مقدس سازندگی، غفلت نورزیده و در فرصت‌های مناسب به پند و اندرز دانش پژوهان روحانی پرداخته، با سخنان سازنده و بیدار کننده خویش جامعه روحانیت را به خودسازی ، تقویت قوای روحانی و مبارزه با نفس دعوت می‌کردند. بخش‌هایی از بیانات شیوا و سازنده ایشان در زمینه ی مسائل اخلاقی که در فرصت‌های مناسب در نجف اشرف ایراد کرده است به وسیله نگارنده؛ سید حمید روحانی جمع آوری و به اسم «مبارزه با نفس یا جهاد اکبر» چاپ و در دسترس عموم قرار گرفته است.

۲ - عناوین کتاب

[ویرایش]

عناوین کتاب عبارتنداز: سفارش به حوزه‌های علمیه
[۱] جهاد اکبر، امام خمینی، ص۱۱.
- سفارش به طلاب
[۲] جهاد اکبر، امام خمینی، ص۱۲.
- اهمیت تهذیب و تزکیه نفس
[۳] جهاد اکبر، امام خمینی، ص۱۸.
- عنایات الهی- نکاتی از مناجات شعبانیه - حجاب‌های انسان - علم و ایمان - قدم اول در تهذیب - هشدار دیگر.

۳ - نسخه شناسی

[ویرایش]

کتاب حاضر بارها چاپ شده است و در سال ۱۳۷۲ توسط مؤسسه ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی رحمة‌الله‌علیه بازنگری و همراه با نوشته‌های توضیحی مجددا به چاپ رسیده است.در پانوشت‌ها منابع روایات همراه با ترجمه فارسی و متن کامل روایت، همچنین تکمیل آیاتی که در متن آمده همراه با ترجمه و آدرس آیات و توضیحات مفید دیگری آورده شده است.در بخش پایانی کتاب نیز نکات برجسته تحت عنوان «فرازهای برگزیده» به خواننده ارائه شده است. کتاب در قطع رقعی با جلد شمیز در ۷۱ صفحه به چاپ رسیده و فاقد فهرست است و عناوین بحث‌ها در داخل کروشه [ ] آمده است. مخاطب کتاب، بیشتر طلاب و روحانیون هستند اما مطالب ساده و روان و در عین حال عمیق کتاب می‌تواند مورد استفاده ی تمام افرادی باشد که در مسیر خودسازی و مبارزه با نفس گام برمی دارند.

۴ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. جهاد اکبر، امام خمینی، ص۱۱.
۲. جهاد اکبر، امام خمینی، ص۱۲.
۳. جهاد اکبر، امام خمینی، ص۱۸.


۵ - منبع

[ویرایش]

نرم افزار نور الجنان‌، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب اخلاقی
جعبه ابزار