• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سعد بن معاذ اوسی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افابوعمرو سعد بن معاذ اوسی، بزرگ قبیله اوس و صحابه پیامبر اسلام بود که در فاصله عقبه اول و دوم به علت فعالیت‌های تبلیغی مصعب بن عمیر در مدینه مسلمان شد. او در غزوه‌های بدر و احد حضور داشت و سرانجام در جنگ احزاب در سال پنجم هجری قمری هدف تیر قرار گرفت و پس از یک ماه از دنیا رفت.


۱ - معرفی اجمالی

[ویرایش]

ابوعمرو، سعد بن معاذ بن نعمان بن امری‌ءالقیس اوسیِ انصاری، صحابیِ قهرمان، از مردمان مدینه و بزرگِ قبیله اوس بود که در فاصله عقبه اول و دوم به علت فعالیت‌های تبلیغی مصعب بن عمیر در مدینه مسلمان شد.

۲ - حضور در جنگ‌ها

[ویرایش]

در جنگ بدر پرچم اوس را به دست داشت و در جنگ احد از کسانی بود که پایداری ورزیدند. وی به هنگام خیانت بنی‌قریظه به پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) و مسلمانان در جنگ احزاب و پیوستن به قریش و یاران‌شان، درباره آنان قضاوت کرد. حُکمِ سعد این بود که مردان‌شان کشته شوند و زنان و کودکان آنان به اسارت درآیند. پیامبر نیز حکمِ سعد را درباره آنان اجرا کرد، چرا که آنان خود حکمیّت وی را پذیرفته بودند.

۳ - ولادت و وفات

[ویرایش]

سعد بن معاذ در سال ۳۲ قبل از هجرت به دنیا آمد و در سال پنجم هجرت درگذشت. او در جنگ خندق هدف تیری قرار گرفت و پس از یک ماه از دنیا رفت.بنابر نقل منابع در جنگ خندق فقط شش تن از مسلمانان به شهادت رسیدند که عبارت بودند از: سعد بن معاذ، انس بن اوس، عبدالله بن سهل، طفیل بن نعمان، ثعلبه ابن غنمة و کعب بن زید.

۴ - پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن سعد، محمد، الطبقات الکبری، ج۳، ص۳۲۱.    
۲. زرکلی، خیرالدین، الاعلام، ج۵، ص۲۱۸.    
۳. ابن هشام، عبدالملک، السیرة النبویة، ج۳، ص۷۳۱.    
۴. ابن اثیر، علی بن ابی‌الکرم، اُسد الغابه، ج۲، ص۲۹۶.    
۵. ذهبی، محمد بن احمد، سیر اعلام النبلاء، ج۱، ص۴۸۲.    


۵ - منبع

[ویرایش]

عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۱۰۸.


جعبه ابزار