• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

الزام الناصب فی اثبات الحجة الغائب (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«الزام الناصب فی اثبات الحجة الغائب»، نوشته علی بن زین العابدین حائری یزدی، تحلیلی روایی و حدیثی درباره اثبات وجود مقدس امام زمان حضرت مهدی- عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف- و نیز پاسخ به شبهات منکران وجود حضرت است.کتاب در دو جلد و شامل ده فصل (غصن) می‌باشد. نویسنده برپایه آیات قرآن کریم و احادیث و نیز اقوال علمای شیعه و اهل سنت ، عموم مسائل مربوط به مهدویت را مورد بحث و بررسی قرار داده و وجود حضرت و نیز ظهور ایشان را امری حتمی و یقینی دانسته است.
[۱] الزام الناصب فی اثبات الحجة الغائب، علی بن زین العابدین حائری یزدی ، ج، ص۵۳.
[۲] الزام الناصب فی اثبات الحجة الغائب، علی بن زین العابدین حائری یزدی ، ج، ص۱۵۲.
وی به این منظور نخست آن دسته از آیاتی را که ائمه اهل بیت- علیهم‌السّلام- بر وجود امام مهدی- عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف- ، اوصاف، حالات و چگونگی ظهورش تطبیق داده‌اند، آورده است و آن گاه به نقل و شرح احادیث و اخباری پرداخته که از طریق شیعه و اهل سنت درباره ویژگی‌های امام مهدی- عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف- و علائم و نشانه‌های آخر الزمان روایت شده است.
از دیدگاه نویسنده زمین هیچ گاه از حجت خدا خالی نمی‌شود و امامت منصبی است خدایی و مشروط به بلوغ و تکلیف نیست. او همچنین بر این باور است که خداوند در قرآن و نیز در کتاب‌های آسمانی پیشین از ظهور مهدی - عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف- خبر داده و به دنبال آن رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و ائمه هم آن را پیشگویی کرده و از آن خبر داده‌اند. به باور وی، بنا به دلایل نقلی فراوان، امام مهدی -علیه‌السّلام- متولد شده و هم اکنون در حال حیات است و بر اعمال و رفتار مردم و شیعیانش نظارت دارد. وی مشاهده امام مهدی - عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف- در دوره غیبت کبری را دلیل این ادعا دانسته و آن را با نقل روایاتی از اهل سنت مورد تایید قرار داده است. آخرین فصل کتاب به بیان علائم عصر ظهور اختصاص یافته و در آن آیات و احادیث مربوط به این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.


نسخه خطی از این کتاب به خط مؤلف که در سال ۱۳۲۶ ق کتابت شده موجود است. این کتاب در سال ۱۴۰۴ ق توسط «موسسه الاعلمی للمطبوعات» بیروت منتشر شد.
نسخه حاضر در برنامه با تحقیق علامه سید علی عاشور در قطع وزیری با جلد گالینگور در دو جلد (جلد اول ۴۴۰ صفحه و جلد دوم ۳۲۰ صفحه) برای بار نخست در سال ۱۴۲۲ ه. ق/ ۲۰۰۲ م با شکلی جدید توسط «مؤسسة الاعلمی للمطبوعات» بیروت، منتشر شده است.


۱- فهرس التراث، ج۲، ص۲۶۹.
۲- مقدمه محقق.


۱. الزام الناصب فی اثبات الحجة الغائب، علی بن زین العابدین حائری یزدی ، ج، ص۵۳.
۲. الزام الناصب فی اثبات الحجة الغائب، علی بن زین العابدین حائری یزدی ، ج، ص۱۵۲.نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب حدیثی شیعه | مهدویت
جعبه ابزار